17887141 Canada Inc. is a federal corporation in Vaudreuil-Dorion, Quebec incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 24, 2026 with corporation #17887141. The current entity status is . The registered office location is at 310 Rue Jean-Claude-Tremblay, 402, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0R2. The directors of the corporation include Derek Blue.
Corporation Information
| ID | 17887141 |
| Business Number | 785346578 |
| Current Name | 17887141 Canada Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-24 |
| Address | 310 Rue Jean-Claude-Tremblay 402 Vaudreuil-Dorion QC J7V 0R2 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DEREK BLUE | 310 Rue Jean-Claude-Tremblay, 402, Vaudreuil-Dorion QC J7V 0R2, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DEREK BLUE | 310 Rue Jean-Claude-Tremblay, 402, Vaudreuil-Dorion QC J7V 0R2, Canada |
Corporations with the same officer (DEREK BLUE)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Bindle Inc. | 1262 Barnwell Cres, Navan, ON K4B 1K4 | 2016-07-11 |
Location Information
| Street Address |
310 Rue Jean-Claude-Tremblay 402 |
| City | Vaudreuil-Dorion |
| Province | QC |
| Postal Code | J7V 0R2 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 12562464 Canada Inc. | 280 Jean-Claude-Tremblay. Apt.102, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0R2 | 2020-12-10 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 8273952 Canada Inc. | 105 rue Claude-Leveille, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A3 | 2012-08-14 |
| ERP Direct Inc. | 159, Rue Des Anemones, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A4 | 2011-10-28 |
| 11345028 Canada Inc. | 2768 Rue Des Dahlias, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A5 | 2019-04-08 |
| Antonio's La Bella Cucina Inc. | 2776 des Dahlias, Vaudreuil Dorion, QC J7V 0A5 | 2008-12-11 |
| Ashtech Transport Inc. · Transport Ashtech Inc. | 2796 Des Dahlias, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A5 | 2006-11-10 |
| 12407329 Canada Inc. | 149 Rue Claude-Léveillée, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A3 | 2020-10-09 |
| L'Art de Capter inc. · The Art of Capturing inc. | 909, rue de Clichy, apt 301, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A1 | 2019-03-21 |
| Vult Média Inc. · Vult Media Inc. | 2772 Rue des Dahlias, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A5 | 2022-11-16 |
| The GlutenSolution Inc. | 2721 Des Dahlias, Vaudreuil-Dorion, QC J7V 0A4 | 2008-01-09 |
| 9205675 Canada Inc. | 156 rue des anémones, Vaudreuil dorion, QC J7V 0A4 | 2015-03-02 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.