AURORA MDL ADVISORY INC. is a federal corporation in Ottawa, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 24, 2026 with corporation #17886543. The current entity status is . The registered office location is at 2151 Avebury Dr, Ottawa, ON K4A 4G7. The directors of the corporation include Joe Mukena Mulongo and Limbaya Lieke.
Corporation Information
| ID | 17886543 |
| Business Number | 785345778 |
| Current Name | AURORA MDL ADVISORY INC. |
| Incorporation Date | 2026-04-24 |
| Address | 2151 Avebury Dr Ottawa ON K4A 4G7 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Joe Mukena Mulongo | 2151 Avebury Dr, Ottawa ON K4A 4G7, Canada |
| LIMBAYA LIEKE | 2151 Avebury Dr, Ottawa ON K4A 4G7, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Joe Mukena Mulongo | 2151 Avebury Dr, Ottawa ON K4A 4G7, Canada |
| LIMBAYA LIEKE | 2151 Avebury Dr, Ottawa ON K4A 4G7, Canada |
Corporations with the same officer (LIMBAYA LIEKE)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Healing Touch Ministries | 216 Presland Rd, Ottawa, ON K1K 2B8 | 2008-05-07 |
Location Information
| Street Address |
2151 Avebury Dr |
| City | Ottawa |
| Province | ON |
| Postal Code | K4A 4G7 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Rent To Own Orleans Inc. | 564 Du Plateau Street, Orleans, ON K4A 4G7 | 2012-09-07 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| EriDesign INC. | 517 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A2 | 2010-11-28 |
| Business-Center UnIplace Inc. | 729 Vistapark Dr, Ottawa, ON K4A 0A2 | 2026-02-03 |
| PROFF IM Solutions Inc. | 177 Branthaven St, Orleans, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2004-04-29 |
| The Alexandria Lighthouse Inc. | 103 Wortham Way, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2020-10-23 |
| Quatre Epingles Inc. | 512 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2017-05-25 |
| Alain Carle & AssociÉS Inc. | 143, Rue Branthaven, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2009-05-28 |
| 11331051 Canada Inc. | 501 Clarington Ave, Orleans, ON K4A 0A3 | 2019-04-01 |
| Ottawa Tire and Auto Hub Inc. | 143 Branthaven St, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2025-08-28 |
| Tephaz Holdings Inc. | 314 Sarabella Street, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2016-04-22 |
| 12636573 Canada Inc. | 156 Branthaven Street, Orleans, ON K4A 0A1 | 2021-01-11 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Ace Aurora LTD. | 2 Eastmoor Cove, Winnipeg, MB R3P 2R2 | 2019-05-13 |
| AURORA TG 14 (VAN) Inc. | 1750-1055 West Georgia St, Vancouver, BC V6E 3P3 | 2020-01-30 |
| Aurora Tg 8 & 9 (Van) Inc. | 1750-1055 West Georgia St, Vancouver, BC V6E 3P3 | 2017-11-17 |
| Aurora Tg 11 (Van) Inc. | 1750-1055 West Georgia St, Vancouver, BC V6E 3P3 | 2018-12-17 |
| Aurora Tg 18 (Van) Inc. | 1750-1055 Georgia St W, Vancouver, BC V6E 3P3 | 2021-10-06 |
| Les Fournisseurs Maritimes Aurora Inc. · Aurora Ship Supply Inc. | 1300 Fort St., Apt 1708, Montreal, QC | 1976-10-04 |
| Aurora Tg 13 (Van) Inc. | 1750-1055 West Georgia St, Vancouver, BC V6E 3P3 | 2019-11-26 |
| Aurora Mining Contractors Ltd. · Les Entrepreneurs Miniers Aurora Ltee | 181 Bay Street, Suite 2100, Toronto, ON M5J 2T3 | 1980-09-29 |
| Aurora Tg 10 (Van) Inc. | 1750-1055 West Georgia St, Vancouver, BC V6E 3P3 | 2018-05-24 |
| Aurora Tg7 (Van) Inc. | 1750-1055 West Georgia Street, Vancouver, BC V6E 3P3 | 2017-08-14 |
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.