Ardenton Supply Inc. is a federal corporation in Québec, Quebec incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 24, 2026 with corporation #17886209. The current entity status is . The registered office location is at 1236 Rue des Eskers, Québec, QC G3K 2J2. The directors of the corporation include Stéphane Maheux.
Corporation Information
| ID | 17886209 |
| Business Number | 785367178 |
| Current Name | Ardenton Supply Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-24 |
| Address | 1236 Rue des Eskers Québec QC G3K 2J2 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Stéphane Maheux | 1236 Rue des Eskers, Québec QC G3K 2J2, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Stéphane Maheux | 1236 Rue des Eskers, Québec QC G3K 2J2, Canada |
Location Information
| Street Address |
1236 Rue des Eskers |
| City | Québec |
| Province | QC |
| Postal Code | G3K 2J2 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 8867461 Canada Inc. | 1108 rue Etna, Val-Bélaire, QC G3K 0A3 | 2014-04-25 |
| Expansion Media inc. | 1702 rue de l'ambre, Quebec, QC G3K 0M2 | 2019-09-05 |
| wiperbladepro inc. | 1167 rue de l'Etna, Québec, QC G3K 0A1 | 2016-11-25 |
| 10496812 Canada Inc. | 1161, rue de la Cadence, Québec, QC G3K 0C6 | 2017-11-15 |
| 16221475 Canada Inc. | 1771 Rue des Calèches, App 404, Quebec, QC G3K 0M5 | 2024-07-18 |
| Dc Under Car Solutions Ltd. | 1266 Rue De L'ÉTrave, QuÉBec, QC G3K 0E8 | 2009-12-01 |
| Distributions Cool Dad inc. · Cool Dad Distributions inc. | 1164, rue du Colombage, Québec, QC G3K 0K8 | 2015-05-25 |
| Le Rondin Inc. | 1301 rue de la Crémaillère, Quebec, QC G3K 0G5 | 2023-03-04 |
| MengoDB Services Inc. | 1338 Rue des CALECHES, Quebec, QC G3K 0M8 | 2022-04-04 |
| 16405983 Canada Inc. | 1106 Rue de l'Échiquier, Québec, QC G3K 0C1 | 2024-09-30 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Renegade Electrical Supply Ltd. · Renegade Electric Supply Ltd. | 5029 Still Creek, Burnaby, BC V5C 5V1 | |
| J. & G. Supply Ltd. | 2404 Park Avenue, Brandon, MB R7B0S3 | |
| Wq Supply Inc. | 500-7030 Woodbine Ave, Markham, ON L3R 6G2 | 2022-10-12 |
| KCF Supply Inc. | 12 Rancliffe Road, Oakville, ON L6H 1B2 | 2019-10-01 |
| JDY Pet Supply Inc. | 19 Tedley Blvd., Brantford, ON N3T 0E3 | 2021-09-09 |
| Yes Supply Inc. | 115 Antibes Dr- Suite 802, Toronto, ON M2R 2Y9 | 2017-04-10 |
| ATP SUPPLY Ltd. | 654 Rue de Gaspé, Montréal, QC H3E 1H1 | 2017-11-08 |
| YYC Supply Inc. | 61 Redstone Heath, Calgary, AB T3N 0T6 | 2019-08-27 |
| Ber Supply Inc. | 379 Church St, Russell, ON K4R 1A8 | 2005-03-31 |
| A2Z Supply Ltd. | 72 Abercrombie Crescent, Brampton, ON L7A 4N1 | 2017-04-17 |
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.