Korina International Canada Inc. (also known as Korina Internationale Canada Inc.) is a federal corporation in Toronto, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 24, 2026 with corporation #17885920. The current entity status is . The registered office location is at 31 Shockley Dr, Toronto, ON M9V 4Y4. The directors of the corporation include Joseph Anthony Alonzi.
Corporation Information
| ID | 17885920 |
| Business Number | 720045236 |
| Current Name | Korina International Canada Inc. |
| Other Name | Korina Internationale Canada Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-24 |
| Address | 31 Shockley Dr Toronto ON M9V 4Y4 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOSEPH ANTHONY ALONZI | 31 Shockley Dr, Toronto ON M9V 4Y4, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOSEPH ANTHONY ALONZI | 31 Shockley Dr, Toronto ON M9V 4Y4, Canada |
Corporations with the same officer (JOSEPH ANTHONY ALONZI)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Alonzi Digital Inc. | 31 Shockley Dr, Toronto, ON M9V 4Y4 | 2020-12-17 |
Location Information
| Street Address |
31 Shockley Dr |
| City | Toronto |
| Province | ON |
| Postal Code | M9V 4Y4 |
| Country | CA |
Corporations in the same location
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 10336785 Canada Inc. | 31 Shockley Drive, Toronto, ON M9V 4Y4 | 2017-07-25 |
| Alonzi Digital Inc. | 31 Shockley Dr, Toronto, ON M9V 4Y4 | 2020-12-17 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 8660972 Canada Limited | 27 Shockley Drive, Etobicoke, ON M9V 4Y4 | 2013-10-31 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Bluevisuals Inc. | 900 Albion Road, Bldg 1, Unit 1, Box 20033, Toronto, ON M9V 1A0 | 2013-01-10 |
| Core It - Tech Inc. | 6100 Finch Ave W, Unit # 204 - 1, Toronto, ON M9V 0A1 | 2018-08-23 |
| Burgeon Global Inc. | 815 Albion Road Unit 3, Etobicoke, ON M9V 1A3 | 2023-10-30 |
| 17488211 Canada Inc. | 130 Westmore Dr, Unit #3, Etobicoke, ON M9V 0A7 | 2025-11-19 |
| 6747566 Canada Limited | 793 Albion Rd., Toronto, ON M9V 1A2 | 2007-04-02 |
| Planet Afro-Caribbean Market Inc. | 6210 Finch Avenue West Unit B108, Toronto, ON M9V 0A1 | 2020-11-17 |
| Riyasat Punjabi Tadka & Bar Canada Inc. | Unit A-102, A-103, 6230 Finch Avenue West, Etobicoke, ON M9V 0A1 | 2020-11-30 |
| 14421752 Canada Inc. | 6100 Finch Avenue W Suite E202, Toronto, ON M9V 0A1 | 2022-10-04 |
| Keyknow Inc. | 900 Albion Road, Bldg 1, Unit 1, Box 20033, Toronto, ON M9V 1A0 | 2013-06-10 |
| 10623415 Canada Inc. | 845 Albion Road, Toronto, ON M9V 1A3 | 2018-02-08 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.