17885105 CANADA INC. is a federal corporation in Toronto, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 23, 2026 with corporation #17885105. The current entity status is . The registered office location is at 4 Chadbury Pl, Toronto, ON M1W 2V8. The directors of the corporation include Aaron Emmanuel and George Mikhaiel.
Corporation Information
| ID | 17885105 |
| Business Number | 720256437 |
| Current Name | 17885105 CANADA INC. |
| Incorporation Date | 2026-04-23 |
| Address | 4 Chadbury Pl Toronto ON M1W 2V8 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AARON EMMANUEL | 38 Joiner Cir, Whitchurch-Stouffville ON L4A 4W9, Canada |
| GEORGE MIKHAIEL | 4 Chadbury Pl, Toronto ON M1W 2V8, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AARON EMMANUEL | 38 Joiner Cir, Whitchurch-Stouffville ON L4A 4W9, Canada |
| GEORGE MIKHAIEL | 4 Chadbury Pl, Toronto ON M1W 2V8, Canada |
Location Information
| Street Address |
4 Chadbury Pl |
| City | Toronto |
| Province | ON |
| Postal Code | M1W 2V8 |
| Country | CA |
Corporations in the same location
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| St.Karas Consulting Inc. | 4 chadbury place, Toronto, ON M1W 2V8 | 2011-03-14 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 8838399 Canada Inc. | 12 Chadbury Place, Scarborough, ON M1W 2V8 | 2014-03-30 |
| Jusfa Trading Inc. | 22 Chadbury Pl, Scarborough, ON M1W 2V8 | 2017-07-30 |
| 8329125 Canada Inc. | 12, Chadbury Place, Toronto, ON M1W 2V8 | 2012-10-18 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 17802544 Canada Inc. | 15 Eaton Park Ln, Toronto, ON M1W 0A5 | 2026-03-25 |
| Joy's Fish and Chips Inc. | 2-15 Easton Park Lane, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2024-09-12 |
| Peak Snowschool Inc. | 1112-1038 McNicoll Avenue, Toronto, ON M1W 0A4 | 2020-11-22 |
| 16371302 Canada Inc. | 3 Eaton Park Ln # 7, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2024-09-16 |
| Wah Hing Shing Fine Foods Incorporated | 1038 McNicoll Ave., unit 301, Scarborough, ON M1W 0A4 | 2021-08-20 |
| Yi One Inc. | 4 Eaton Park Lane, Unit 3, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2024-06-18 |
| 16921108 Canada Inc. | 8 - 4 Eaton Park Lane, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2025-04-16 |
| 15915465 Canada Inc. | 13 Eaton Park Ln, Toronto, ON M1W 0A5 | 2024-04-02 |
| Jcaa Total Solutions Corp. | 17 Eaton Park Ln, unit 23, Toronto, ON M1W 0A5 | 2025-04-17 |
| 6176275 Canada Inc. | 1038 McNicoll Ave, Unit 1102, Toronto, ON M1W 0A4 | 2003-12-29 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.