The Line Detailing Consultants Inc. is a federal corporation in Calgary, Alberta incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 23, 2026 with corporation #17884940. The current entity status is . The registered office location is at 730 58 Ave SW, Calgary, AB T2V 4Z5. The directors of the corporation include Mohammed Numaan.
Corporation Information
| ID | 17884940 |
| Business Number | 785461971 |
| Current Name | The Line Detailing Consultants Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-23 |
| Address | 730 58 Ave SW Calgary AB T2V 4Z5 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MOHAMMED NUMAAN | 730 58 Ave SW, Calgary AB T2V 4Z5, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MOHAMMED NUMAAN | 730 58 Ave SW, Calgary AB T2V 4Z5, Canada |
Location Information
| Street Address |
730 58 Ave SW |
| City | Calgary |
| Province | AB |
| Postal Code | T2V 4Z5 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Hey Engage Inc. | 1224-730 58 Ave SW, Calgary, AB T2V 4Z5 | 2019-05-15 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| PEREZ&DOLLOSO GENERAL CONTRACTS Inc. | 422 51 Ave SW, Calgary, AB T2V 0A1 | 2014-10-17 |
| 7562519 Canada Inc. | 428, 54th Ave. Sw., Calgary, AB T2V 0C5 | 2010-05-27 |
| Rocky Mountain Explorer Corp. | 623 53 Ave Sw, Calgary, AB T2V 0C2 | 2015-12-16 |
| 15482496 Canada Inc. | 435 54th ave SW, Calgary, AB T2V 0C6 | 2023-10-30 |
| Canadian National M.B.A. Association | 721 54e Avenue S W, Calgary, AB T2V 0E2 | 1992-05-01 |
| Magic-4GK, Ltd. | 509 53rd Ave SW, Calgary, AB T2V 0C1 | 2016-07-18 |
| Alberta Heirloom House Limited | 6707 Elbow Drive, Suite 32, Calgary, AB T2V 0E3 | |
| Yesmena | 614 52 Ave Sw, Calgary, AB T2V 0B4 | 2012-04-30 |
| Alberta Heirloom House Limited | 6707 Elbow Dr. S.W. Mayfair Pl, Suite 32, Calgary, AB T2V 0E3 | |
| P.S.I. Progressive Systems Inc. | 701-53rd AVE SW, Calgary, AB T2V 0C4 | 2000-05-26 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.