17884443 CANADA INC. is a federal corporation in Ottawa, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 23, 2026 with corporation #17884443. The current entity status is . The registered office location is at 57 Harrington Ct, Ottawa, ON K2K 2S6. The directors of the corporation include Francesco Michael VERALDI and Michele VERALDI.
Corporation Information
| ID | 17884443 |
| Business Number | 720140433 |
| Current Name | 17884443 CANADA INC. |
| Incorporation Date | 2026-04-23 |
| Address | 57 Harrington Ct Ottawa ON K2K 2S6 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Francesco Michael VERALDI | 731 Summergaze St, Ottawa ON K2M 2T6, Canada |
| Michele VERALDI | 57 Harrington Ct, Ottawa ON K2K 2S6, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Francesco Michael VERALDI | 731 Summergaze St, Ottawa ON K2M 2T6, Canada |
| Michele VERALDI | 57 Harrington Ct, Ottawa ON K2K 2S6, Canada |
Location Information
| Street Address |
57 Harrington Ct |
| City | Ottawa |
| Province | ON |
| Postal Code | K2K 2S6 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Trevor Swerdfager and Associates Inc. | 33 Harrington Court, Ottawa, ON K2K 2S6 | 2019-11-26 |
| BrookEdge Academy | 48 Harrington CRT, Ottawa, ON K2K 2S6 | 2020-11-15 |
| 14478185 Canada Inc. | 48 Harrington CRT, Ottawa, ON K2K 2S6 | 2022-10-25 |
| 11922246 Canada Inc. | 42 Harrington Court, Ottawa, ON K2K 2S6 | 2020-02-24 |
| Murillo Optometry Professional Corporation | 47 Harrington Court, Ottawa, ON K2K 2S6 | 2012-10-15 |
| Printemps Herbs Édition Ltée · Spring Grass Publishing Ltd. | 48 Harrington Court, Ottawa, ON K2K 2S6 | 2020-08-24 |
| 16000754 Canada Incorporated | 31 Harrington Crt, Kanata, ON K2K 2S6 | 2024-05-02 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Property Cruiser Inc. | 43 Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2019-06-28 |
| 16881530 Canada Inc. | 24-760 March Rd, Ottawa, ON K2K 0A5 | 2025-04-02 |
| 12384973 Canada Inc. | 760 March Road, Unit 34, Ottawa, ON K2K 0A5 | 2020-10-01 |
| 10627739 Canada Inc. | 196 Forestbrook Street, Ottawa, ON K2K 0A7 | 2018-02-12 |
| SIMFIL NURSING SERVICES Inc. | 218 Forestbrook St, Kanata, ON K2K 0A7 | 2023-06-15 |
| 16014763 Canada Inc. | 129 Forestbrook St, Kanata, ON K2K 0A8 | 2024-05-07 |
| 7515863 Canada Inc. | 1825 Campeau Dr., Kanata, ON K2K 0A2 | 2010-04-01 |
| Wi-Sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | |
| OBLL Integrated Systems LTD. | 146 Forestbrook St, Ottawa, ON K2K 0A8 | 2026-03-11 |
| Bioneer Inc. | 228 Forestbrook Street, Ottawa, ON K2K 0A7 | 2007-06-27 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.