Cultural Cravings Inc. is a federal corporation in Edmonton, Alberta incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 23, 2026 with corporation #17884346. The current entity status is . The registered office location is at 3014 Kostash Ct SW, Edmonton, AB T6W 4K3. The directors of the corporation include Olukorede Oyedepo, Oyeladun Oyedepo, Solomon Nariwo and Kehinde O Nariwo.
Corporation Information
| ID | 17884346 |
| Business Number | 720141035 |
| Current Name | Cultural Cravings Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-23 |
| Address | 3014 Kostash Ct SW Edmonton AB T6W 4K3 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Olukorede Oyedepo | 3014 Kostash Ct SW, Edmonton AB T6W 4K3, Canada |
| Oyeladun Oyedepo | 3014 Kostash Ct SW, Edmonton AB T6W 4K3, Canada |
| Solomon Nariwo | 3358 Checknita Common SW, Edmonton AB T6W 4E9, Canada |
| Kehinde O Nariwo | 3358 Checknita Common SW, Edmonton AB T6W 4E9, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Olukorede Oyedepo | 3014 Kostash Ct SW, Edmonton AB T6W 4K3, Canada |
| Oyeladun Oyedepo | 3014 Kostash Ct SW, Edmonton AB T6W 4K3, Canada |
| Solomon Nariwo | 3358 Checknita Common SW, Edmonton AB T6W 4E9, Canada |
| Kehinde O Nariwo | 3358 Checknita Common SW, Edmonton AB T6W 4E9, Canada |
Corporations with the same officer (Solomon Nariwo)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Primeville Holding Corp. | 13519 93 Street Northwest, Edmonton, AB T5E 3T7 | 2023-09-16 |
Location Information
| Street Address |
3014 Kostash Ct SW |
| City | Edmonton |
| Province | AB |
| Postal Code | T6W 4K3 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Tianyuen Import & Export Corp. | 3024 Kostash court SW, Edmonton, AB T6W 4K3 | 2022-08-29 |
| PlanH Ecommerce Inc. | 3020 Kostash Court Southwest, Edmonton, AB T6W 4K3 | 2021-06-09 |
| Formation Real Estate Inc. | 2946 Kostash Dr SW, Edmonton, AB T6W 4K3 | 2024-02-08 |
| Color On The Piano Inc. | 3020 Kostash Court SW, Edmonton, AB T6W 4K3 | 2022-11-06 |
| EstatePro Inc. | 2946 Kostash Dr SW, Edmonton, AB T6W 4K3 | 2024-02-07 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| DREAMZ CUBE CREATIONS Inc. | 2020 124street, edmonton, AB T6W 0A1 | 2016-01-28 |
| Worldsoft Inc. | 1920 125 Street SW, Edmonton, AB T6W 0A4 | 2017-06-05 |
| Lucidity Press Inc. | 1945 120A St SW, Edmonton, AB T6W 0A8 | 2010-01-16 |
| Go World Software Inc. | 1920 - 125 Street S.W., Edmonton, AB T6W 0A4 | 2000-02-07 |
| General LIMS Inc. | 1912 120 St SW, Edmonton, AB T6W 0A9 | 2022-10-01 |
| Suaani Ltd. | 1589 Rutherford Rd SW, Edmonton, AB T6W 0A9 | 2023-01-24 |
| Ardia Business Corp. | 1904 126 Street, SW, Edmonton, AB T6W 0A5 | 2015-02-07 |
| Hurb Inc. | 1940 - 126 Street SW, Edmonton, AB T6W 0A5 | 2019-03-08 |
| Tricona Services Ltd. · 1488498 Alberta Ltd. | 12043 20 Ave SW, Edmonton, AB T6W 0A8 | |
| 16484131 Canada Inc. | 1911 120 St SW, Edmonton, AB T6W 0A9 | 2024-10-29 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Karma Cravings Inc. | 800-515 Legget Drive, Kanata, ON K2K 3G4 | 2012-04-02 |
| Tiyo's Mexican Cravings Inc. | 113 New Brighton Green SE, Calgary, AB T2Z 0J9 | 2025-02-07 |
| Cultural PMS INC. | 47 Cameron Ave #3, Ottawa, ON K1S 0W6 | 2021-06-04 |
| Cravings 'N' Cruise Global Services Limited | 145 1/2 Church St, Unit 452, Toronto, ON M5B 1Y4 | |
| Fresh Cravings Inc. | 41 Dunnett Drive, Barrie, ON L4N 0J7 | 2010-10-06 |
| Caresse Cravings Inc. | 942 Brian Good Ave, Ottawa, ON K4M 0N7 | 2025-03-30 |
| Yum Yum Cravings Inc. | 27 Innismore Crescent, Scarborough, ON M1R 1C8 | 2022-07-20 |
| Dosanjhawala Cravings Inc. | 520 Charolais Blvd, Brampton, ON L6Y 0H7 | 2023-08-29 |
| House of Sweet Cravings Inc. | 5299 Maingate Drive, Mississauga, ON L4W 1G6 | 2023-10-24 |
| Northern Ontario Cravings Ltd. | 171 Dell Ave, Sault Ste Marie, ON P6A 5C8 | 2024-06-18 |
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.