LES AMIS DU COLLEGE MESIVTA OF LAKEWOOD is a federal corporation in Montréal, Quebec incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 23, 2026 with corporation #17883935. The current entity status is . The registered office location is at 5663 Av. Durocher, Montréal, QC H2V 3Y3. The directors of the corporation include Samuel Muller and Abraham Monheit.
Corporation Information
| ID | 17883935 |
| Business Number | 785614975 |
| Current Name | LES AMIS DU COLLEGE MESIVTA OF LAKEWOOD |
| Incorporation Date | 2026-04-23 |
| Address | 5663 Av. Durocher Montréal QC H2V 3Y3 |
| Director Limits | 2-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Samuel Muller | 5709 Rue Hutchison, Montreal QC H2V 4B5, Canada |
| Abraham Monheit | 5663 Av. Durocher, Montréal QC H2V 3Y3, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Samuel Muller | 5709 Rue Hutchison, Montreal QC H2V 4B5, Canada |
| Abraham Monheit | 5663 Av. Durocher, Montréal QC H2V 3Y3, Canada |
Location Information
| Street Address |
5663 Av. Durocher |
| City | Montréal |
| Province | QC |
| Postal Code | H2V 3Y3 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Iskup Investments Inc. · Investissements Iskup Inc. | 5671 Durocher Avenue, Montreal, QC H2V 3Y3 | 1989-02-10 |
| 103945 Canada Inc. | 5795 Durocher, Montreal, QC H2V 3Y3 | 1981-03-10 |
| 154144 Canada Inc. | 5735 Durocher Avenue, Montreal, QC H2V 3Y3 | 1987-01-28 |
| Silbertex Inc. | 5681 Durocher, Outremont, QC H2V 3Y3 | 1990-06-04 |
| 177813 Canada Inc. | 5671 Durocher Avenue, Montreal, Montreal, QC H2V 3Y3 | 1978-07-19 |
| Free Loan Foundation of Community Holy Association of United Jewish Congregations (1990) In Memory of Max David Friedman | 5777 Durocher, Unit #201, Montreal, QC H2V 3Y3 | 1990-10-02 |
| Les Productions 4 A.M. Inc. | 5687 Durocher, Outremont, QC H2V 3Y3 | 2012-02-21 |
| Sem-Tov Marketing Inc. | 5785 Durocher Avenue, Montreal, QC H2V 3Y3 | 1982-02-16 |
| High Point Gps Ltd. | 5785 Rue Durocher, Montréal, QC H2V 3Y3 | 2013-10-30 |
| Turn-On Media Inc. | 5783, avenue Durocher, Montréal, QC H2V 3Y3 | 2016-03-11 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Placements Shol Inc. | 11, côte du Vésinet, App. 506, Outremont, QC H2V 0B6 | 2016-02-04 |
| 7087829 Canada Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance, Apt. 403, Montreal, QC H2V 0A2 | 2008-12-03 |
| Xceeed Corporation | 1250 Avenue Thérèse-Lavoie-Roux, # 304, Montréal, QC H2V 0B2 | 2022-07-13 |
| Le Centre Justitia pour la protection legale des droits humains en Algerie | 5220 Jeanne Mance Street #311, Montréal, QC H2V 0A2 | 2021-12-01 |
| Brassard Public Management Inc. | 1250 Ave.Thérèse-Lavoie-Roux #1, Montréal, QC H2V 0B2 | 2024-07-06 |
| Aïssa St-Jean Productions Inc. | 420-1250, Avenue Thérèse-Lavoie-Roux, Montréal, QC H2V 0B2 | 2025-11-12 |
| Farran Productions Inc. | 420-1250 Avenue Thérèse-Lavoie-Roux, Montréal, QC H2V 0B2 | 2025-12-02 |
| F.GAS TECHNOLOGIES Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance appt 311, Montreal, QC H2V 0A2 | 2018-05-21 |
| 13948544 Canada Inc. | 403-5220 Rue Jeanne-Mance, Montréal, QC H2V 0A2 | 2022-04-12 |
| MB Conseil & Management inc. | 214-1200 Ave.Thérèse-Lavoie-Roux, Montréal, QC H2V 0B2 | 2024-02-29 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.