Institut canadien d'intelligence artificielle physique (also known as Canadian Physical AI Institute) is a federal corporation in Montréal, Quebec incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 23, 2026 with corporation #17883447. The current entity status is . The registered office location is at 4530 Chem. de la Côte-des-Neiges, Montréal, QC H3V 1G1. The directors of the corporation include Seyyedsaeid sarfarazi.
Corporation Information
| ID | 17883447 |
| Business Number | 785638578 |
| Current Name | Institut canadien d'intelligence artificielle physique |
| Other Name | Canadian Physical AI Institute |
| Incorporation Date | 2026-04-23 |
| Address | 4530 Chem. de la Côte-des-Neiges Montréal QC H3V 1G1 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Seyyedsaeid sarfarazi | 4530Chem. de la Cote-des-Neig, 306, Montreal QC H3V 1G1, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Seyyedsaeid sarfarazi | 4530Chem. de la Cote-des-Neig, 306, Montreal QC H3V 1G1, Canada |
Location Information
| Street Address |
4530 Chem. de la Côte-des-Neiges |
| City | Montréal |
| Province | QC |
| Postal Code | H3V 1G1 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 112663 Canada Inc. | 4530 Cote Des Neiges Suite 911, Montreal, QC H3V 1G1 | 1981-11-24 |
| 152113 Canada Inc. | 4530 Cote Des Neiges, App. 710, Montreal, QC H3V 1G1 | 1986-09-29 |
| Boutique Coluche Inc. | 4530 Cote-Des-Neiges, Suite 1001, Montreal, QC H3V 1G1 | 1982-02-08 |
| SibPack Inc. | 4530 Cote des Neiges, Apt. 2004, MOntreal, QC H3V 1G1 | 2023-07-09 |
| Modern Idea Trading and Consultant Inc. | 4530 Ch. De La Cote Des Neiges, Apt 909, Montreal, QC H3V 1G1 | 2008-06-07 |
| Glob-E-Tutor Inc. | 4530 Cotes-des-neiges, #1515, Montreal, QC H3V 1G1 | 2008-07-01 |
| Presti-V of Canada Ltd. · Presti-V Du Canada Ltee | 4530 Cote Des Neiges Road, Suite 1808, Montreal, QC H3V 1G1 | 1994-08-30 |
| David & Rose Investments Inc. · Investissement David & Rose Inc. | 4530 Cote Des Neiges, Suite 1212, Montreal, QC H3V 1G1 | 1981-08-28 |
| Punica Solutions Inc. · Solutions Punica Inc. | 4530 ch. de la Côte-des-Neiges, 1615, Montréal, QC H3V 1G1 | 2014-12-02 |
| TAT Brands Inc. | 403-4530 Chem. de la Côte-des-Neiges, Montréal, QC H3V 1G1 | 2024-03-01 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Masla Empathy Lab Inc. | 4500 chemin de la cote-des-neiges, suite 608, Montreal, QC H3V 0A1 | 2020-07-08 |
| AmpliX Inc. | 3333 Queen Mary, Suite R320, Montreal, QC H3V 1A2 | 1998-02-24 |
| 6874665 Canada Ltd. | 3335 Queen Mary, Montreal, QC H3V 1A1 | 2007-11-15 |
| Fondation JEDI Kids | 4500 Chem. de la Côte-des-Neiges, Suite 608, Montréal, QC H3V 0A1 | 2024-07-17 |
| AAdes Consulting Inc. | 4500 Chemin de la Côte-des-Neiges, Suite 407, Montréal, QC H3V 0A1 | 2020-06-11 |
| 11111728 Canada Inc. | 508-4500 chemin de la côte-des-neiges, Montréal, QC H3V 0A1 | 2018-11-23 |
| Stabilis Ingénierie Inc. | 3333 Queen Mary, Suite 580, MontrÉAl, QC H3V 1A2 | 1997-05-01 |
| Sinanni inc. | 3333, Chemin Quenn Mary, Bureau 580, Montreal, QC H3V 1A2 | |
| Itport Canada Inc. | 4500 Chemin de la Côte-des-Neiges, App 901, Montréal, QC H3V 0A1 | 2014-09-17 |
| sharpsoft Inc. | 4500 Ch Cote-des-Neiges, Suite 402, Montreal, QC H3V 0A1 | 2016-07-20 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.