Ionia Technologies Inc. is a federal corporation in Calgary, Alberta incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 23, 2026 with corporation #17882718. The current entity status is . The registered office location is at 4020 Edgevalley Landing NW, Calgary, AB T3A 5H1. The directors of the corporation include Kehang Zhang.
Corporation Information
| ID | 17882718 |
| Business Number | 720139237 |
| Current Name | Ionia Technologies Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-23 |
| Address | 4020 Edgevalley Landing NW Calgary AB T3A 5H1 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KEHANG ZHANG | 4020 Edgevalley Landing NW, Calgary AB T3A 5H1, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KEHANG ZHANG | 4020 Edgevalley Landing NW, Calgary AB T3A 5H1, Canada |
Corporations with the same officer (KEHANG ZHANG)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Garaxy Corp. | 4093 Meadowbrook Drive, Unit 104, London, ON N6L 1G1 | 2020-12-01 |
| Blindfully Inc. | 104-4093 Meadowbrook Dr, London, ON N6L 1G1 | 2022-05-19 |
| Centarin Corp. | 202 Ambleside Dr, London, ON N6G 4P5 | 2020-03-18 |
| ZapWing Inc. | 104-4093 Meadowbrook Dr, London, ON N6L 1G1 | 2022-01-15 |
| DAWNSTARTER Inc. | 380 Wellington Street, London, ON N6A 5B5 | 2020-04-17 |
| GXE Express Inc. | 4093 Meadowbrook Drive, unit 104, London, ON N6L 1G1 | 2021-11-04 |
Location Information
| Street Address |
4020 Edgevalley Landing NW |
| City | Calgary |
| Province | AB |
| Postal Code | T3A 5H1 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Axon Energy Corporation · Énergie Axone Corporation | 12 Edgevalley Gardens Northwest, Calgary, AB T3A 5H1 | 2020-11-29 |
| Ibex Solutions Inc. | 36 Edgevalley Gardens Northwest, Calgary, AB T3A 5H1 | 2020-04-13 |
| 14093496 Canada Inc. | 32 Edgevalley Gardens NW, Calgary, AB T3A 5H1 | 2022-06-02 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Big Numbers Group Inc. | 5112 Varscliff Rd NW, Calgary, AB T3A 0G3 | 2025-11-12 |
| H3alth Technologies Inc. | 4020 Vincent Pl NW, Calgary, AB T3A 0H3 | 2014-07-07 |
| Everest International Education Inc. | 3904 Vincent Dr. Nw, Calgary, AB T3A 0H1 | 2016-04-04 |
| Ctd Sushi Operations Inc. | 3625 Shaganappi Trail NW, Umi Sushi - Market Mall, Calgary, AB T3A 0E2 | 2009-02-18 |
| ReadBee Inc. | 3927 Vincent Drive Northwest, Calgary, AB T3A 0G9 | 2022-12-31 |
| G.V.M. Geological Consultants Ltd. | 3404 Varna Crescent W, Calgary, AB T3A 0E6 | 1980-11-17 |
| Seed Apparel Corp. | 4019 Varmoor Rd. NW, Calgary, AB T3A 0B1 | 2013-12-01 |
| Nukinoh Productions Inc. | 4 Varcrest Pl NW, Calgary, AB T3A 0B9 | 2022-12-30 |
| Brightsoo Business Development Corp. | 6 Varmoor Pl. NW, Calgary, AB T3A 0A1 | 2008-05-04 |
| Calgary Energy Consultants Ltd. | 4220 Varmoor Road N.W., Calgary, AB T3A 0B3 | 1985-05-31 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.