Anthropomorphic Events Association of Ottawa is a federal corporation in Ottawa, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 22, 2026 with corporation #17881410. The current entity status is . The registered office location is at 32 Oradea Crescent, Ottawa, ON K0A 2Z0. The directors of the corporation include Austin Nemchin, Steven Sebastian Valentine-Page and Jean-Charles Lucas.
Corporation Information
| ID | 17881410 |
| Business Number | 785706375 |
| Current Name | Anthropomorphic Events Association of Ottawa |
| Incorporation Date | 2026-04-22 |
| Address | 32 Oradea Crescent Ottawa ON K0A 2Z0 |
| Director Limits | 1-9 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AUSTIN NEMCHIN | 32 Oradea Crescent, Ottawa ON K0A 2Z0, Canada |
| Steven Sebastian Valentine-Page | 20 Deerfield Dr, Unit 501, Ottawa ON K2G 4L2, Canada |
| Jean-Charles Lucas | 10 Rue Radisson, Gatineau QC J8Z 1T9, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AUSTIN NEMCHIN | 32 Oradea Crescent, Ottawa ON K0A 2Z0, Canada |
| Steven Sebastian Valentine-Page | 20 Deerfield Dr, Unit 501, Ottawa ON K2G 4L2, Canada |
| Jean-Charles Lucas | 10 Rue Radisson, Gatineau QC J8Z 1T9, Canada |
Location Information
| Street Address |
32 Oradea Crescent |
| City | Ottawa |
| Province | ON |
| Postal Code | K0A 2Z0 |
| Country | CA |
Corporations in the same location
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 13775798 Canada Inc. | 32 Oradea Crescent, R.R. #2, Richmond, ON K0A 2Z0 | 2022-02-14 |
| 8665516 Canada Inc. | 32 Oradea Crescent, R.R. #2, Richmond, ON K0A 2Z0 | 2013-10-17 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Le Refuge du Grenier | 6321 Perth St, Ottawa, ON K0A 2Z0 | 2026-02-08 |
| 17750447 Canada Inc. | 3441 McBean St, Ottawa, ON K0A 2Z0 | 2026-03-06 |
| 17763841 Canada Inc. | 437 Meynell Rd, Ottawa, ON K0A 2Z0 | 2026-03-11 |
| DevSp4ce Inc. | 360 Peninsula Rd, Ottawa, ON K0A 2Z0 | 2026-04-25 |
| 417 Truck & Trailer Repair Ltd. | 172 Yearling Cir, Richmond, ON K0A 2Z0 | 2026-03-28 |
| 17696663 Canada Inc. | 618 Alopex Row, Ottawa, ON K0A 2Z0 | 2026-02-13 |
| Honeywood Property Services Inc. | 23 Grovewood Lane, Ottawa, ON K0A 2Z0 | 2026-04-08 |
| Sénégalais de Gatineau et Ottawa (ASGO) | 698 Quilter Row, Ottawa, ON K0A 2Z0 | 2026-03-30 |
| MULO Group Inc. | 111 Hackamore Cres, Ottawa, ON K0A 2Z0 | 2026-03-01 |
| Nailstuff Inc. | 117 Cockburn St, Ottawa, ON K0A 2Z0 | 2026-03-23 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| ThinkFWD Inc. | 1574 Wolf Grove Rd, Mississippi Mills, ON K0A 1A0 | 2026-01-15 |
| 9039708 Canada Inc. | 3930 Stagecoach Rd. S, Osgoode, ON K0A 0W2 | 2014-10-02 |
| Nanick Investments (1983) Ltd. | 520 Lalonde Street, Rockland, ON K0A 0A3 | 1983-09-26 |
| The Adams Cottage Restaurant Ltd. | Old Highway 7, Rr 2, Stittsville, ON K0A 0G0 | 1983-06-30 |
| 17868235 Canada Inc. | 260 Antler Ct, Mississippi Mills, ON K0A 1A0 | 2026-04-17 |
| Oneness Direct Inc. | 6 Rosamond St E, Mississippi Mills, ON K0A 1A0 | 2026-04-06 |
| 17286511 Canada Corp. | 173 Frank Fisher Cres, Mississippi Mills, ON K0A 1A0 | 2025-09-02 |
| Treaty Fire Services Inc. | 1061 Bellamy Mills Road, Mississippi Mills, ON K0A 1A0 | 2025-10-23 |
| Catim Technologies Inc. | 309 Tait McKenzie Drive, Mississippi Mills, ON K0A 1A0 | 2026-04-13 |
| FAGLODAN Corp. | 211 Magpie Street, Ottawa, ON K0A 0N4 | 2023-02-10 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.