Omoba Healthcare Inc. is a federal corporation in Grande Prairie, Alberta incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 22, 2026 with corporation #17881304. The current entity status is . The registered office location is at 402 - 9649 94 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 6H3. The directors of the corporation include Jeremiah Igbinoba.
Corporation Information
| ID | 17881304 |
| Business Number | 785803776 |
| Current Name | Omoba Healthcare Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-22 |
| Address | 402 - 9649 94 Avenue Grande Prairie AB T8V 6H3 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEREMIAH IGBINOBA | 402 - 9649 94 AVENUE, GRANDE PRAIRIE AB T8V 6H3, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEREMIAH IGBINOBA | 402 - 9649 94 AVENUE, GRANDE PRAIRIE AB T8V 6H3, Canada |
Location Information
| Street Address |
402 - 9649 94 AVENUE |
| City | GRANDE PRAIRIE |
| Province | AB |
| Postal Code | T8V 6H3 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Vts Subsea Technology Inc. | 206, 9649-94 Ave, Grande Prairie, AB T8V 6H3 | 2007-02-14 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Homestyle Kitchen To Go Inc. | 10111 88 Ave, Grande Prairie, AB T8V 0C5 | 2025-07-11 |
| Janes Technologies Corp. | 9923 91 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 0G1 | 2022-03-16 |
| NLP Waves INC. | 9804 100 Avenue office 213, Grande Prairie, AB T8V 0T8 | 2020-04-07 |
| 16159575 Canada Inc. | 9515 100 Ave., Apt # 306, Grande Prairie, AB T8V 0S8 | 2024-06-25 |
| Adrar Autobid inc. | 104-9815 92 St, Grande Prairie, AB T8V 0H5 | 2025-04-01 |
| MEL'S DESIGN & CONSTRUCTION Inc. | 12042 102 B street, Grande Prairie, AB T8V 0M8 | 2014-05-13 |
| Snowgami Manufacturing Corporation | 10105 89th Avenue, Grande Prairie, AB T8V 0E3 | 2008-04-03 |
| 14394585 Canada Inc. | 10418 99ave, 103, Grande Prairie, AB T8V 0S3 | 2022-09-23 |
| buttar1313 trucking ltd. | 103-9604 100 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 0T2 | 2022-08-18 |
| Neuro-Systems Preprogramming Inc. | 9804 100 Ave - 213, Grande Praire, AB T8V 0T8 | 2020-04-08 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Saz Healthcare Ltd. | 59 Leno Mills Avenue, Richmond Hill, ON L4S 1C3 | 2008-11-17 |
| Altius Healthcare Inc. · Silas Healthcare Inc. | 360 des Entrepreneurs, Montmagny, QC G5V 4T1 | |
| Healthcare Together Ltd. | 66 Pentland Road, Waterdown, ON L8B 0P7 | 2013-03-07 |
| R & F Healthcare Holdings, Inc. · Gestion R & F Healthcare Inc. | 600-7077 du Parc Ave, MontrĂ©al, QC H3N 1X7 | 2013-01-14 |
| YT Healthcare Inc. | 622-798 Richmond Street West, Toronto, ON M6J 3P3 | 2013-02-25 |
| LP Healthcare Ltd. | 2310-80 St Clair Ave E, Toronto, ON M4T 1N6 | 2024-03-27 |
| Rmc Healthcare Inc. | 661 Greenview Drive, Ancaster, ON L9G 5B5 | 2015-11-19 |
| Ffj Healthcare Inc. | 22 Metropolitan rd, Scarborough, ON M1R 2T6 | 2024-09-22 |
| PDH Healthcare Ltd. | 577 Edison Avenue, Ottawa, ON K2A 1V5 | 2000-01-17 |
| ECM Healthcare Ltd. | 464 Woodlawn Crescent, Milton, ON L9T 4T5 | 2024-07-10 |
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.