ardhi Inc. is a federal corporation in Victoria, British Columbia incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 22, 2026 with corporation #17881061. The current entity status is . The registered office location is at 456 Obed Ave, Victoria, BC V9A 1K5. The directors of the corporation include Hilda Mwihaki.
Corporation Information
| ID | 17881061 |
| Business Number | 785597972 |
| Current Name | ardhi Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-22 |
| Address | 456 Obed Ave Victoria BC V9A 1K5 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Hilda Mwihaki | 456 Obed Ave, Victoria BC V9A 1K5, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Hilda Mwihaki | 456 Obed Ave, Victoria BC V9A 1K5, Canada |
Corporations with the same officer (Hilda Mwihaki)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Maasai Handicrafts Ltd. | 302-1841 Fern Street, Victoria, BC V8R 4K4 | 2022-10-07 |
Location Information
| Street Address |
456 Obed Ave |
| City | Victoria |
| Province | BC |
| Postal Code | V9A 1K5 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 13604993 Canada Inc. | 379 Tyee Road, Unit 302, Victoria, BC V9A 0B4 | 2021-12-17 |
| Vanessa Benlolo & Co. Ltd. | 391 Tyee Rd, Suite 202, Victoria, BC V9A 0A9 | 2015-11-18 |
| Mau Mau Labs Inc. | 391 Tyee Road, Apartment 304, Victoria, BC V9A 0A9 | 2011-10-06 |
| Social Health Canada · Santé Sociale Canada | 214-100 Saghalie Road, Saghalie Road, Victoria, BC V9A 0A1 | 2024-03-13 |
| The Mental Health and Climate Change Alliance | 214-100 Saghalie Road, Saghalie Road, Victoria, BC V9A 0A1 | 2022-06-02 |
| Dacusti Inc. | 105 Wilson st, Suite 604, Victoria, BC V9A 0G3 | 2023-04-10 |
| Nancy Lismer & Associates Inc. | 363 Tyee Rd. Unit # 605, Victoria, BC V9A 0B5 | 2021-01-01 |
| AeroPac Global Logistics Inc. | 601, 363 Tyee Rd, Victoria, BC V9A 0B5 | 2025-02-28 |
| Boom XRZ Inc. | 203 - 66 Songhees Road, Victoria, BC V9A 0A2 | 2015-09-14 |
| 12523540 Canada Inc. | 68 Songhees Road, #513, Victoria, BC V9A 0A3 | 2020-11-25 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Child of The Earth - Watoto Wa Ardhi | 939 Pensdale Cr Se, Calgary, AB T2A 2E9 | 2010-04-27 |
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.