Mapely Inc. is a federal corporation in Maple Ridge, British Columbia incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 21, 2026 with corporation #17878729. The current entity status is . The registered office location is at 23573 Tamarack Ln, Maple Ridge, BC V2W 1B1. The directors of the corporation include Mae Bernadette Woods.
Corporation Information
| ID | 17878729 |
| Business Number | 786031377 |
| Current Name | Mapely Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-21 |
| Address | 23573 Tamarack Ln Maple Ridge BC V2W 1B1 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MAE BERNADETTE WOODS | 23573 Tamarack Ln, Maple Ridge BC V2W 1B1, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MAE BERNADETTE WOODS | 23573 Tamarack Ln, Maple Ridge BC V2W 1B1, Canada |
Location Information
| Street Address |
23573 Tamarack Ln |
| City | Maple Ridge |
| Province | BC |
| Postal Code | V2W 1B1 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Coast 2 Coast Global Importing Ltd. | 23981 McClure Dr, Maple Ridge, BC V2W 0B3 | 2014-06-16 |
| Technico Digital Solutions Inc. | 23925 116 Avenue, Unit 126, Maple Ridge, BC V2W 0C3 | 2021-06-28 |
| 17624859 Canada Inc. | 24304 101a Ave, Maple Ridge, BC V2W 0A7 | 2026-01-16 |
| MiWay Designs Ltd. | 24819 106B Avenue, Maple Ridge, BC V2W 0E1 | 2018-10-01 |
| Jacob Hunter Consulting Inc. | 24476 Kimola Dr, Maple Ridge, BC V2W 0B9 | 2015-04-23 |
| Voes and Company Incorporated | 24767 McClure Drive, Maple Ridge, BC V2W 0A5 | 2022-11-28 |
| UVU Management Consulting Services Ltd. | 10286 McEachern St, Maple Ridge, BC V2W 0B2 | 2024-02-21 |
| Northern Safe Co. Ltd. | 23981 McClure Ave, Maple Ridge, BC V2W 0B3 | 2014-11-18 |
| Bruce Duthie Consulting Ltd. | 10286 McEachern Street, Maple Ridge, BC V2W 0B2 | 2015-12-02 |
| Mtgh102088 Inc. | 24700 104 Avenue, Maple Ridge, BC V2W 0B1 | 2022-05-09 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.