PowerKrew Solutions Inc. is a federal corporation in Richmond, British Columbia incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 21, 2026 with corporation #17875983. The current entity status is . The registered office location is at 11660 Seahaven Pl, Richmond, BC V7A 3L9. The directors of the corporation include Chuan Yu Kuo.
Corporation Information
| ID | 17875983 |
| Business Number | 720804038 |
| Current Name | PowerKrew Solutions Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-21 |
| Address | 11660 Seahaven Pl Richmond BC V7A 3L9 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHUAN YU KUO | 11660 Seahaven Pl, Richmond BC V7A 3L9, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHUAN YU KUO | 11660 Seahaven Pl, Richmond BC V7A 3L9, Canada |
Location Information
| Street Address |
11660 Seahaven Pl |
| City | Richmond |
| Province | BC |
| Postal Code | V7A 3L9 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| EverBloom Global Inc. | 3895 Sandell St, Suite 203, Burnaby, BC V7A 1C7 | 2020-06-16 |
| 12141116 Canada Inc. | 7511 Belair Drive, Richmond, BC V7A 1B7 | 2020-06-18 |
| Global Pass Club Inc | 9760 Bates Rd, Richmond, BC V7A 1E4 | 2026-01-01 |
| Rockfirm International Import Export Ltd. | 7400 Bates Rd, Richmond, BC V7A 1C7 | 2023-07-05 |
| 15475864 Canada Inc. | 7240 Afton Drive, Richmond, BC V7A 1A1 | 2023-10-26 |
| North American Education Consulting & Investing (Canada) Inc. | 7391 Afton Drive, Richmond, BC V7A 1A2 | 2013-03-06 |
| Data North Inc. | 7311 Broadmoor Blvd, Richmond, BC V7A 1A6 | 2016-07-11 |
| Crumbs Trading Company Inc. | 7420 Afton Drive, Richmond, BC V7A 1A3 | 2021-01-04 |
| Penguin Bros. Inc. | 7311 Broadmoor Boulevard, Richmond, BC V7A 1A6 | 2018-08-23 |
| 10336734 Canada Corporation | 7551 Afton Drive, Richmond, BC V7A 1A2 | 2017-07-25 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.