LIVE DATING INC. is a federal corporation in Mississauga, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 20, 2026 with corporation #17875487. The current entity status is . The registered office location is at 5119 Castlefield Dr, Mississauga, ON L5V 1S1. The directors of the corporation include Jessica Williams, Vivienne Nelson Campbell, Nicholas Mario Johnson and Jenny Thompson.
Corporation Information
| ID | 17875487 |
| Business Number | 720451632 |
| Current Name | LIVE DATING INC. |
| Incorporation Date | 2026-04-20 |
| Address | 5119 Castlefield Dr Mississauga ON L5V 1S1 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jessica Williams | 978 Zante Crescent, Mississauga ON L5J 4M7, Canada |
| Vivienne Nelson Campbell | 7741 Wildfern Dr, Mississauga ON L4T 3P8, Canada |
| NICHOLAS MARIO JOHNSON | 5119 Castlefield Dr, Mississauga ON L5V 1S1, Canada |
| Jenny Thompson | 5119 Castlefield Dr, Mississauga ON L5V 1S1, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jessica Williams | 978 Zante Crescent, Mississauga ON L5J 4M7, Canada |
| Vivienne Nelson Campbell | 7741 Wildfern Dr, Mississauga ON L4T 3P8, Canada |
| NICHOLAS MARIO JOHNSON | 5119 Castlefield Dr, Mississauga ON L5V 1S1, Canada |
| Jenny Thompson | 5119 Castlefield Dr, Mississauga ON L5V 1S1, Canada |
Corporations with the same officer (Jessica Williams)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Surfacing...the beauty experience INC. | 612 Queen Street, Newmarket, ON L3Y 2H9 | 2007-02-23 |
Location Information
| Street Address |
5119 Castlefield Dr |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5V 1S1 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 12371219 Canada Inc. | 1469 Sherwood Mills Blvd, Mississauga, ON L5V 1S1 | 2020-09-25 |
| Maison Auri Inc. | 5127 Castlefield Dr, Mississauga, ON L5V 1S1 | 2026-02-04 |
| Lawdots Inc. | 5127 Castlefield Drive, Mississauga, ON L5V 1S1 | 2018-09-12 |
| RM Tremblant Holdings Inc. | 5127 Castlefield Drive, Mississauga, ON L5V 1S1 | 2021-06-10 |
| Gaby Pharma Inc. | 5116, Castlefield Dr., Mississauga, ON L5V 1S1 | 2014-02-24 |
| Exim Commerce Inc. | 5154 Brockworth Dr., Mississauga, ON L5V 1S1 | 2003-07-31 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 17037627 Canada Inc. | 808 Britannia Rd W Unit 105, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2025-05-30 |
| Desishamiana Halal Restaurant Inc. | 816 britannia Road West unit 101, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-12-19 |
| Cgate Security Inc. | 808 Britannia Rd. W, unit 213, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2013-08-20 |
| Kobe Sizzlers Inc. | 105-808 Britannia Road West, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2017-02-27 |
| 16180710 Canada Inc. | 816 Britannia Rd W, Unit 103-104, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2024-07-03 |
| 13711765 Canada Inc. | 816 Britania Road W, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2022-01-25 |
| Aleben Solutions Inc. | 214-808 Britannia Road West, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2021-05-10 |
| Atva General Services Inc. | 816 Britannia Rd W, Unit 102, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2024-05-29 |
| 9479899 Canada Inc. | 12-5380 Terry Fox Way, Speedwell Street, Mississauga, ON L5V 0A5 | 2015-10-19 |
| DGWG Inc. | 213-808 Britannia Road West, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2022-10-26 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Autum Dating Inc. | 59 Dorset Road, Toronto, ON M1M 2S8 | 2021-10-06 |
| Callbeck Dating Inc. | 242 A University Avenue, Charlottetown, PE C1A 4L9 | 2023-05-31 |
| Fyrefly Dating Inc. | 394 Queen Street West, Toronto, ON M5V 2A7 | 2021-02-11 |
| Agence De Nouvelles Canada Live Inc. · Canada Live News Agency Inc. | 1205, Papineau, ÉDifice Ctv, MontrÉAl, QC H2K 4R2 | 1995-12-20 |
| Leaside Live Jazz Series Foundation / Fondation Série de Jazz Live Leaside | 485 Eglinton Ave E apt 1103, Toronto, ON M4P 1N2 | 2025-11-10 |
| Done For You Dating Inc. | 15 Elm Street, Unit 106, Toronto, ON M5G 1H1 | 2009-07-07 |
| Real Dating Inc. | 34 Alister Dr., Brampton, ON L6X 5G1 | 2021-08-17 |
| Live groupe chimique Inc. · Live Chemical Group Inc. | 4828, rue Jarry est, Montréal, QC H1R 2X8 | 2019-03-22 |
| La Cie de Bois Live Edge Inc. · Live Edge Timber Co. Inc. | 1277 Qc-317, Ripon, QC J0V 1V0 | |
| Lotus Dating Inc. | 287 Factor Street, Kleinburg, ON L4H 5C1 | 2024-04-24 |
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.