17873956 Canada Ltd. is a federal corporation in Surrey, British Columbia incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 20, 2026 with corporation #17873956. The current entity status is . The registered office location is at 9087 141a, Surrey, BC V3V 8A4. The directors of the corporation include Pragun Sharma.
Corporation Information
| ID | 17873956 |
| Business Number | 721449239 |
| Current Name | 17873956 Canada Ltd. |
| Incorporation Date | 2026-04-20 |
| Address | 9087 141a Surrey BC V3V 8A4 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PRAGUN SHARMA | 9087, 141A, Surrey BC V3V 8A4, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PRAGUN SHARMA | 9087, 141A, Surrey BC V3V 8A4, Canada |
Location Information
| Street Address |
9087 141A |
| City | Surrey |
| Province | BC |
| Postal Code | V3V 8A4 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Zorox Construction Ltd. | 8855-131 Street, Main Floor, Surrey, BC V3V 0A8 | 2001-10-18 |
| 10579041 Canada Inc. | Unit 2 9405 121 Street, Surrey, BC V3V 0A9 | 2018-01-12 |
| CLEAR DECISIONS TECHNOLOGY Inc. | 10557 127A street, Surrey, BC V3V 0A7 | 2016-04-13 |
| T.A.A.C.M. Ltd. | 13528 96 Ave, 4, Surrey, BC V3V 0A2 | 2024-08-06 |
| Stormtec Filtration Inc. · Stormtec Water Management Inc. | 602, 13737 - 96 Avenue, Surrey, BC V3V 0C6 | |
| Saanjh Cleaning Services Ltd. | 12830 96 Avenue, Unit #580, Surrey, BC V3V 0C2 | 2023-05-23 |
| SpaceX Construction Inc. | 9405 121 St #67, Surrey, BC V3V 0A9 | 2026-03-03 |
| 15287081 Canada Inc. | 9639 137A Street, Surrey, BC V3V 0C6 | 2023-08-16 |
| Growth Matrix Inc. | 401 12830, 96 ave, Surrey, BC V3V 0C2 | 2024-02-29 |
| Upsb Transport Ltd. | 401 12830, 96 ave, Surrey, BC V3V 0C2 | 2023-08-07 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.