Compliplus Solution Inc. is a federal corporation in Edmonton, Alberta incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 20, 2026 with corporation #17873883. The current entity status is . The registered office location is at 2236 Glenridding Blvd SW, Edmonton, AB T6W 3E5. The directors of the corporation include Oluwafemi Adeola Bolaji and Josephine Taiye Bolaji.
Corporation Information
| ID | 17873883 |
| Business Number | 786776773 |
| Current Name | Compliplus Solution Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-20 |
| Address | 2236 Glenridding Blvd SW Edmonton AB T6W 3E5 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Oluwafemi Adeola Bolaji | 2236 Glenridding Blvd SW, Edmonton AB T6W 3E5, Canada |
| Josephine Taiye Bolaji | 2236 Glenridding Blvd SW, Edmonton AB T6W 3E5, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Oluwafemi Adeola Bolaji | 2236 Glenridding Blvd SW, Edmonton AB T6W 3E5, Canada |
| Josephine Taiye Bolaji | 2236 Glenridding Blvd SW, Edmonton AB T6W 3E5, Canada |
Corporations with the same officer (Josephine Taiye Bolaji)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| The Institute of Textile Science | 3000 Avenue Boulle, Sainte-Hyacinthe, QC J2S 1H9 | 1956-01-11 |
Location Information
| Street Address |
2236 Glenridding Blvd SW |
| City | Edmonton |
| Province | AB |
| Postal Code | T6W 3E5 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| JX Holding Inc. | 1751 Melrose Crescent Southwest, Edmonton, AB T6W 0A3 | 2021-08-05 |
| Worldsoft Inc. | 1920 125 Street SW, Edmonton, AB T6W 0A4 | 2017-06-05 |
| General LIMS Inc. | 1912 120 St SW, Edmonton, AB T6W 0A9 | 2022-10-01 |
| Blue Water Motion Pictures Limited | 1589 Rutherford Rd SW, Edmonton, AB T6W 0A9 | 2023-01-05 |
| Ardia Business Corp. | 1904 126 Street, SW, Edmonton, AB T6W 0A5 | 2015-02-07 |
| Yegers It Solutions Ltd. | 1589 Rutherford Rd SW, Edmonton, AB T6W 0A9 | 2021-02-02 |
| Price Bidline Inc. | 1920 125 Street SW, Edmonton, AB T6W 0A4 | 2013-01-31 |
| Tricona Services Ltd. · 1488498 Alberta Ltd. | 12043 20 Ave SW, Edmonton, AB T6W 0A8 | |
| 13385329 Canada Inc. | 2004 125 Street Southwest, Edmonton, AB T6W 0A4 | 2021-09-28 |
| Hurb Inc. | 1940 - 126 Street SW, Edmonton, AB T6W 0A5 | 2019-03-08 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Solution Cryogénique Inc. · Cryogenic Solution Inc. | 1851 rue d'Helsinki, Terrebonne, QC J6X 4R2 | 2006-06-14 |
| Solution Internationale AvancÉE Des Manufacturiers Inc. | 681 Rue Alexandre-Mignault, Sherbrooke, QC J1L 2P5 | 2025-02-27 |
| Solution Actuaire+ Ltée · Solution Actuary+ Ltd. | 2853, rue de Montpellier, Terrebonne, QC J6Y 2E5 | 2015-10-08 |
| LinkBridge Solution Inc. · Solution Ponts de Liaison Inc. | 9 Bogert Avenue, Unit 2306, Toronto, ON M2N 0H3 | 2023-03-21 |
| Carrefour Géo-solution inc. · Crossroad Geo-solution inc. | 388 Rue Jeanne Mance, apt.1, Gatineau, QC J8P 3B8 | 2023-06-25 |
| GTX Global Solution inc. · GTX Solution Globale inc. | 1118 ch. Pincourt, Mascouche, QC J7L 2X7 | 2020-06-10 |
| Solution Constitution T2 Inc. · T2 Incorporation Solution Inc. | 3956 Rue de Mentana, Montréal, QC H2L 3R8 | 2023-07-05 |
| Cls Total Solution Inc. · Solution Totale Cls Inc. | 1155 Rene Levesque West, Suite 2650, Montreal, QC H3B4S5 | 1998-03-26 |
| Solution d'expédition rapide Inc. · Speedy Ship Solution Inc. | 48 Amberglow Ct, Brampton, ON L6Y 1P2 | 2022-07-27 |
| Solution for Men Inc. · Solution pour Hommes Inc. | 6617 Thimens, St=Laurent, QC H4S 1W2 | 2003-11-10 |
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.