ETR Advisory Inc. is a federal corporation in Mississauga, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 20, 2026 with corporation #17872984. The current entity status is . The registered office location is at 6886 Campbell Settler Ct, Mississauga, ON L5W 1B3. The directors of the corporation include Prabhkiran Chatwal and Noor Altamimi.
Corporation Information
| ID | 17872984 |
| Business Number | 786613174 |
| Current Name | ETR Advisory Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-20 |
| Address | 6886 Campbell Settler Ct Mississauga ON L5W 1B3 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Prabhkiran Chatwal | 6 Long Meadow Rd, Brampton ON L6P 2A5, Canada |
| Noor Altamimi | 6886 Campbell Settler Ct, Mississauga ON L5W 1B3, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Prabhkiran Chatwal | 6 Long Meadow Rd, Brampton ON L6P 2A5, Canada |
| Noor Altamimi | 6886 Campbell Settler Ct, Mississauga ON L5W 1B3, Canada |
Corporations with the same officer (Prabhkiran Chatwal)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 15781973 Canada Inc. | 6 Long Meadow Road, Brampton, ON L6P 2A5 | 2024-02-15 |
Location Information
| Street Address |
6886 Campbell Settler Ct |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5W 1B3 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Ethar Spiritual Services inc. | 6886 Campbell Settler Court, Mississauga, ON L5W 1B3 | 2021-08-14 |
| 13084752 Canada Inc. | 966 Silverthorn Mill Avenue, Mississauga, ON L5W 1B3 | 2021-06-07 |
| 13046931 Canada Inc. | 6886 Campbell Settler Crt, Mississauga, ON L5W 1B3 | 2021-07-01 |
| Angel Transpro Inc. | 966 Silverthorn Mill Ave, Mississauga, ON L5W 1B3 | 2021-10-13 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 16590187 Canada Inc. | 7249 Milano Ct, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2025-01-01 |
| Adfast Toronto Inc. | 4-6710 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 0A1 | |
| Blue Planet Universal Limited | 7233 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2010-05-14 |
| MSV IMMIGRATION SERVICES Inc. | 28 Hogan Manor Drive, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2022-06-21 |
| 15723043 Canada Inc. | 7229 Milano Ct, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2024-01-26 |
| Lodsys Inc. | 7240 Milano Crt, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2006-10-19 |
| Fat Pegasus Limited | 7293 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2024-11-14 |
| 8621845 Canada Inc. | 7240 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2013-08-30 |
| Catch The Fire Mississauga | 7245 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2018-01-10 |
| Dynapro Equipment Ltd. | 2 - 6710 Maritz Dr., Mississauga, ON L5W 0A1 | 1989-02-15 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Ss Advisory Inc. | 504 - 145 Wellington St W, Aurora, ON L4G 3L9 | 2020-01-16 |
| KNT ADVISORY Inc. | Unit 1528 - 60 Heintzman Street, Toronto, ON M6P 5A1 | 2016-05-11 |
| CK Advisory Inc. | 9 Peppertree Crescent, Brampton, ON L6R 1N4 | 2013-04-08 |
| Ds Advisory Inc. | 250 Hanna Road, Toronto, ON M4G 3P4 | 2018-01-17 |
| GSD Advisory Inc. | 7226 Windrush Court, Mississauga, ON L5N 6K1 | 2018-11-13 |
| J13 Advisory Inc. | 27 Carnegie Drive, Oakville, ON L6H 0V9 | 2018-04-11 |
| KBK Advisory Inc. | 1055 West Broadway 5th floor, Vancouver, BC V6H 1E3 | 2018-09-06 |
| SJK Advisory Inc. | 1206- 5 Wellington St S, Kitchener, ON N2G 2E6 | 2025-10-17 |
| BFA Advisory Inc. | 757 Westview cresent, North Vancouver, BC V7N 3X7 | 2020-08-24 |
| Nck Advisory Inc. | 2 Reigate Rd, Etobicoke, ON M9A 2Y2 | 2017-07-14 |
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.