17872801 Canada Inc. is a federal corporation in Surrey, British Columbia incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 20, 2026 with corporation #17872801. The current entity status is . The registered office location is at 938 163 St, Surrey, BC V4A 9T8. The directors of the corporation include Eric Deschatelets.
Corporation Information
| ID | 17872801 |
| Business Number | 721563831 |
| Current Name | 17872801 Canada Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-20 |
| Address | 938 163 St Surrey BC V4A 9T8 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Eric Deschatelets | 938 163 St, Surrey BC V4A 9T8, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Eric Deschatelets | 938 163 St, Surrey BC V4A 9T8, Canada |
Location Information
| Street Address |
938 163 St |
| City | Surrey |
| Province | BC |
| Postal Code | V4A 9T8 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Htidy Technology Corp. | 2233 124A St, Surrey, BC V4A 0A8 | 2024-02-06 |
| 16432930 Canada Inc. | 130-1959 152 St, Surrey, BC V4A 0C4 | 2024-10-10 |
| Can-Achieve Education&Culture Inc. | 2146 128a Street, Surrey, BC V4A 0A4 | 2019-06-20 |
| Number 38 Investments Inc. | 130 1959 152nd St, Surrey, BC V4A 0C4 | 2010-09-02 |
| QASEEDA Corp. | 130-1959 152nd Street, Suite# 555, Surrey, BC V4A 0C4 | 2020-10-12 |
| Legacy Creators Inc. | 15105 - 16th Ave, #75244, Surrey, BC V4A 0B1 | 2006-04-10 |
| 12939134 Canada Inc. | 130-1959 152ND St, Suite 391, Surrey, BC V4A 0C4 | 2021-04-18 |
| Purr-Haps Apparel Ltd. | #22 16337 15 ave, Surrey, BC V4A 0C3 | 2024-09-17 |
| NRP Organics Ltd. | 130 - 1959 152 Street, Surrey, BC V4A 0C4 | 2019-04-17 |
| Posch Ventures Corp. | 130-1959 152 St, Ste #514, Surrey, BC V4A 0C4 | 2024-05-05 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.