17872224 CANADA INC. is a federal corporation in Mississauga, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 19, 2026 with corporation #17872224. The current entity status is . The registered office location is at 370 Krotone Crescent, Mississauga, ON L5W 1T9. The directors of the corporation include Vinit Ravi Mahendru and Suhela Kapoor.
Corporation Information
| ID | 17872224 |
| Business Number | 721729036 |
| Current Name | 17872224 CANADA INC. |
| Incorporation Date | 2026-04-19 |
| Address | 370 Krotone Crescent Mississauga ON L5W 1T9 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| VINIT RAVI MAHENDRU | 370 Krotone Crescent, Mississauga ON L5W 1T9, Canada |
| SUHELA KAPOOR | 370 Krotone Crescent, Mississauga ON L5W 1T9, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| VINIT RAVI MAHENDRU | 370 Krotone Crescent, Mississauga ON L5W 1T9, Canada |
| SUHELA KAPOOR | 370 Krotone Crescent, Mississauga ON L5W 1T9, Canada |
Corporations with the same officer (SUHELA KAPOOR)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Idea Theorem Inc. | 140 Yonge Street, Suite 200, Toronto, ON M5C 1X6 | 2018-01-04 |
Location Information
| Street Address |
370 Krotone Crescent |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5W 1T9 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| OSIN Hair Salon Inc. | 418 Krotone Crescent, Mississauga, ON L5W 1T9 | 2015-01-24 |
| Dosas and Diamonds Inc. | 406 Rocca Ct, Mississauga, ON L5W 1T9 | 2024-08-01 |
| 8607150 Canada Inc. | 416 Krotone Crescent, Mississauga, ON L5W 1T9 | 2013-08-13 |
| 16802991 Canada Inc. | 418 Krotone Crescent, Mississauga, ON L5W 1T9 | 2025-03-05 |
| 11513664 Canada Inc. | 404 Krotone Crescent, Mississauga, ON L5W 1T9 | 2019-07-12 |
| Ninam Dine Inc. | 404 Krotone Crescent, Mississauga, ON L5W 1T9 | 2024-07-08 |
| Thani Cleaning services Inc. | 416 Krotone Cres, Mississauga, ON L5W 1T9 | 2023-10-24 |
| NVV Holdings Inc. | 374 Krotone Crescent, Mississauga, ON L5W 1T9 | 2023-08-25 |
| 15265401 Canada Inc. | 374 Krotone Crescent, Mississauga, ON L5W 1T9 | 2023-08-08 |
| 6154069 Canada Incorporated | 416 Krotone Crescent, Mississauga, ON L5W 1T9 | 2003-10-27 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| S&P Canada Ventilation Products, Inc. | 6710 Maritz Drive, Unit 7, Mississauga, ON L5W 0A1 | 2005-05-05 |
| MALLIKADEVI Investments Ltd. | 7255 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2022-04-21 |
| Canadian Learning Systems Inc. | 7300 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2004-06-17 |
| 15723043 Canada Inc. | 7229 Milano Ct, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2024-01-26 |
| Lodsys Inc. | 7240 Milano Crt, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2006-10-19 |
| Etelint Consulting Inc. | 7272 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2002-04-25 |
| Blue Planet Universal Limited | 7233 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2010-05-14 |
| 8621845 Canada Inc. | 7240 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2013-08-30 |
| MSV IMMIGRATION SERVICES Inc. | 28 Hogan Manor Drive, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2022-06-21 |
| Adfast Toronto Inc. | 4-6710 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 0A1 | |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.