17869851 CANADA INC. is a federal corporation in Montréal, Quebec incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 18, 2026 with corporation #17869851. The current entity status is . The registered office location is at 6265A Rue Desportes, Montréal, QC H1T 1H6. The directors of the corporation include Olindo Domenico D'Errico.
Corporation Information
| ID | 17869851 |
| Business Number | 721520633 |
| Current Name | 17869851 CANADA INC. |
| Incorporation Date | 2026-04-18 |
| Address | 6265A Rue Desportes Montréal QC H1T 1H6 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Olindo Domenico D'Errico | 6265A Rue Desportes, Montréal QC H1T 1H6, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Olindo Domenico D'Errico | 6265A Rue Desportes, Montréal QC H1T 1H6, Canada |
Corporations with the same officer (Olindo Domenico D'Errico)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 11770454 Canada Inc. | 7152 Rue Briand, Montréal, QC H4E 3L9 | 2019-12-03 |
| 7277482 Canada Inc. | 8042 Jarry E., Anjou, QC H1J 1H5 | 2009-11-13 |
Location Information
| Street Address |
6265A Rue Desportes |
| City | Montréal |
| Province | QC |
| Postal Code | H1T 1H6 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Groupe Conseil Cerca Ltee · Cerca Counsel Group Ltd. | 410-4950 l'Assomption, Montreal, QC H1T 0A3 | 1995-09-05 |
| J.R. Grad Construction Inc. · Construction J.R. Grad Inc. | 1008-4900 Bd de l'Assomption, Montréal, QC H1T 0A2 | 1991-08-27 |
| 10029912 Canada Inc. | 914-4950, boulevard de l'Assomption, Montréal, QC H1T 0A3 | 2016-12-27 |
| 12397188 Canada Inc. | 909-4900, boul. de l'Assomption, Montréal, QC H1T 0A2 | 2020-10-06 |
| Medical Aid for Palestine Association · Association Aide Medicale Pour La Palestine | 4950 Boulevard de l'Assomption app 1301, Montreal, QC H1T 0A3 | 1984-05-28 |
| 11346024 Canada Inc. | 4900 Boulevard de l'Assomption, appartement 909, Montréal, QC H1T 0A2 | 2019-06-30 |
| JLedezma Consulting Inc. · Conseillers JLedezma Inc. | 4900 Boul. De L'Assomption, Apt 301, Montreal, QC H1T 0A2 | 2014-09-09 |
| ÉQuipe De Voltige Northern Lights Inc. · Northern Lights Aerobatic Team Inc. | 4900 boulevard de l'Assomption, 616, Montreal, QC H1T 0A2 | 1997-06-09 |
| Gestion Beaudry Et Vachon Inc. | 4900, boul. de l'Assomption, Suite 801, Montréal, QC H1T 0A2 | 1991-11-07 |
| Serge Petit, Cabinet D'Avocat Inc. | 611-4950 boulevard de l'Assomption, Montréal, QC, QC H1T 0A3 | |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.