MagButton Inc. is a federal corporation in Vancouver, British Columbia incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 17, 2026 with corporation #17868847. The current entity status is . The registered office location is at 4123 W 11th Ave, Vancouver, BC V6R 2L5. The directors of the corporation include Rui Qi Zhang.
Corporation Information
| ID | 17868847 |
| Business Number | 721460236 |
| Current Name | MagButton Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-17 |
| Address | 4123 W 11th Ave Vancouver BC V6R 2L5 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RUI QI ZHANG | 4123 W 11th Ave, Vancouver BC V6R 2L5, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RUI QI ZHANG | 4123 W 11th Ave, Vancouver BC V6R 2L5, Canada |
Location Information
| Street Address |
4123 W 11th Ave |
| City | Vancouver |
| Province | BC |
| Postal Code | V6R 2L5 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Cloudview Capital Management Inc. | 4165 West 11th Avenue, Vancouver, BC V6R 2L5 | 2008-11-04 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Studio Huizenga Inc. | 3543 Point Grey Rd, Vancouver, BC V6R 1A7 | 2026-01-12 |
| Auxterra Inc. | 4550 Langara Avenue, Vancouver, BC V6R 1C8 | 2017-11-15 |
| The Corinthian Foundation | 3811 Point Grey Road, Vancouver, BC V6R 1B3 | 2007-08-24 |
| 17332173 Canada Inc. | 3892 Point Grey Road, Vancouver, BC V6R 1B4 | 2025-09-18 |
| Raise Change | 3690 Cameron Avenue, Vancouver, BC V6R 1A2 | 2015-03-18 |
| Yggdrasil Holdings Ltd. | 4550 Langara Avenue, Vancouver, BC V6R 1C8 | 2018-05-31 |
| Strength To Heal Inc. | 4560 Belmont Ave, Vancouver, BC V6R 1C4 | 2024-03-25 |
| Pie In The Sky Entertainment Inc. | 3548 Point Grey Road, Vancouver, BC V6R 1A8 | 2003-03-27 |
| EnviroClean Industries Ltd. | 3654 Point Grey Road, Vancouver, BC V6R 1A9 | 2022-08-16 |
| Quaker Finance Corporation Limited | 3543 Point Grey Road, Vancouver, BC V6R 1A7 | 1925-06-24 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.