DCS North American Co., Ltd. is a federal corporation in Surrey, British Columbia incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 17, 2026 with corporation #17867832. The current entity status is . The registered office location is at 2236 134 St, Surrey, BC V4A 9T9. The directors of the corporation include Jia Ren.
Corporation Information
| ID | 17867832 |
| Business Number | 787282573 |
| Current Name | DCS North American Co., Ltd. |
| Incorporation Date | 2026-04-17 |
| Address | 2236 134 St Surrey BC V4A 9T9 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JIA REN | 2236 134 St, Surrey BC V4A 9T9, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JIA REN | 2236 134 St, Surrey BC V4A 9T9, Canada |
Corporations with the same officer (JIA REN)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| CK & JL Consulting Ltd. | 2236 134th Street, Surrey, BC V4A 9T9 | 2026-04-01 |
Location Information
| Street Address |
2236 134 St |
| City | Surrey |
| Province | BC |
| Postal Code | V4A 9T9 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| CK & JL Consulting Ltd. | 2236 134th Street, Surrey, BC V4A 9T9 | 2026-04-01 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| QASEEDA Corp. | 130-1959 152nd Street, Suite# 555, Surrey, BC V4A 0C4 | 2020-10-12 |
| Sonic Level 2 Inc. | 130-1959 152 St, Suite 619, Surrey, BC V4A 0C4 | 2016-07-06 |
| 16432930 Canada Inc. | 130-1959 152 St, Surrey, BC V4A 0C4 | 2024-10-10 |
| Legacy Creators Inc. | 15105 - 16th Ave, #75244, Surrey, BC V4A 0B1 | 2006-04-10 |
| 12939134 Canada Inc. | 130-1959 152ND St, Suite 391, Surrey, BC V4A 0C4 | 2021-04-18 |
| 14795113 Canada Inc. | 13-16323 15 Avenue, Surrey, BC V4A 0C5 | 2023-02-24 |
| NRP Organics Ltd. | 130 - 1959 152 Street, Surrey, BC V4A 0C4 | 2019-04-17 |
| Cluster Logic Inc. | 130-1959 152 St, Suite 619, Surrey, BC V4A 0C4 | 2016-09-19 |
| Number 38 Investments Inc. | 130 1959 152nd St, Surrey, BC V4A 0C4 | 2010-09-02 |
| Purr-Haps Apparel Ltd. | #22 16337 15 ave, Surrey, BC V4A 0C3 | 2024-09-17 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.