17863390 Canada Inc. is a federal corporation in Montréal, Quebec incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 16, 2026 with corporation #17863390. The current entity status is . The registered office location is at 4367 Av. Plamondon, Montréal, QC H3S 1M1. The directors of the corporation include Maude Robillard, Meghan Gabruch and Devon Slack.
Corporation Information
| ID | 17863390 |
| Business Number | 787754977 |
| Current Name | 17863390 Canada Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-16 |
| Address | 4367 Av. Plamondon Montréal QC H3S 1M1 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Maude Robillard | 4367 Av. Plamondon, Montréal QC H3S 1M1, Canada |
| Meghan Gabruch | 4408 Rue De Bullion, Montréal QC H2W 2G1, Canada |
| Devon Slack | 33 Alfred St, Quinte West ON K8V 2B2, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Maude Robillard | 4367 Av. Plamondon, Montréal QC H3S 1M1, Canada |
| Meghan Gabruch | 4408 Rue De Bullion, Montréal QC H2W 2G1, Canada |
| Devon Slack | 33 Alfred St, Quinte West ON K8V 2B2, Canada |
Location Information
| Street Address |
4367 Av. Plamondon |
| City | Montréal |
| Province | QC |
| Postal Code | H3S 1M1 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 176340 Canada Inc. | 4327 Lamondon, Montreal, QC H3S 1M1 | 1992-02-03 |
| 10933805 Canada Inc. | 4305 Av. Plamondon, Montréal, QC H3S 1M1 | 2018-08-07 |
| Gan Israel Summer School | 4387 Plamondon Avenue, Montreal, QC H3S 1M1 | 2022-05-10 |
| Arber Sales Agencies (1982) Inc. · Agences De Ventes Arber (1982) Inc. | 4457 Plamandon Ave, Montreal, QC H3S 1M1 | 1982-12-07 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| SixCloud Consulting Inc. | 205 Ch. Bates, 405, Mont-Royal, QC H3S 1A1 | 2023-11-15 |
| Diaraff Design Inc. | 504-155 Chemin Bates, Mont-Royal, QC H3S 1A1 | 2020-11-27 |
| Traductions Terrance Hughes Inc. | 6235 avenue Darlington, Suite 1126, Montreal, QC H3S 0A5 | |
| 9325484 Canada Inc. | 200A - 175 Bates Road, Town of Mount-Royal, QC H3S 1A1 | 2015-06-08 |
| D!DON e-Commerce inc. | App 213, 245 Chemin Bates, Mont Royale, QC H3S 0A3 | 2018-09-16 |
| Alenis Holdings Inc. · Gestions Alenis Inc. | 311-245 Chemin Bates, Mont-Royal, QC H3S 0A3 | 2008-12-22 |
| 3522598 Canada Inc. | 6235 Av. de Darlington, #1111, Montréal, QC H3S 0A5 | 1998-10-09 |
| 4032560 Canada Inc. | 109-4255 Av. Bourret, Montreal, QC H3S 1X1 | 2002-03-25 |
| Orient ExpÉDition Et Logistique Inc. · Orient Shipping And Logistics Inc. | 604-205 Ch. Bates, Mont-Royal, QC H3S 1A1 | 2024-12-05 |
| 17697597 Canada Inc. | 6250 Av. Lennox, Montréal, QC H3S 0A4 | 2026-02-13 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.