African Research Visibility Initiative (also known as Initiative pour la Visibilité de la Recherche Africaine) is a federal corporation in Calgary, Alberta incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 15, 2026 with corporation #17863098. The current entity status is . The registered office location is at 68-740 Bracewood Dr SW, Calgary, AB T2W 3N3. The directors of the corporation include John Atoe, Isola Ajiferuke, Isioma Elueze, Lise Korsten, Adewale Olusegun Obadina, David Mills and Toluwase Victor Asubiaro.
Corporation Information
| ID | 17863098 |
| Business Number | 787764976 |
| Current Name | African Research Visibility Initiative |
| Other Name | Initiative pour la Visibilité de la Recherche Africaine |
| Incorporation Date | 2026-04-15 |
| Address | 68-740 Bracewood Dr SW Calgary AB T2W 3N3 |
| Director Limits | 1-15 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| John Atoe | Apostolic Faith Church, 85 Ottawa St S, Kitchener, Kitchener ON N2G 3S8, Canada |
| Isola Ajiferuke | FIMS & Nursing Building Room 4025, Western University, London ON N6A 3K7, Canada |
| Isioma Elueze | 2070 Meadowgate Blvd, London ON N6M 0H5, Canada |
| Lise Korsten | Agricultural Sciences Building 2-17, University of Pretoria, Pretoria 0028, South Africa |
| Adewale Olusegun Obadina | Food Science & Technology, Federal University of Agriculture, Abeokuta 110119, Nigeria |
| David Mills | Centre for Global Higher Education, Oxford OX2 6PY, United Kingdom |
| TOLUWASE VICTOR ASUBIARO | 740 Bracewood Dr SW, Calgary AB T2W 3N3, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| John Atoe | Apostolic Faith Church, 85 Ottawa St S, Kitchener, Kitchener ON N2G 3S8, Canada |
| Isola Ajiferuke | FIMS & Nursing Building Room 4025, Western University, London ON N6A 3K7, Canada |
| Isioma Elueze | 2070 Meadowgate Blvd, London ON N6M 0H5, Canada |
| Lise Korsten | Agricultural Sciences Building 2-17, University of Pretoria, Pretoria 0028, South Africa |
| Adewale Olusegun Obadina | Food Science & Technology, Federal University of Agriculture, Abeokuta 110119, Nigeria |
| David Mills | Centre for Global Higher Education, Oxford OX2 6PY, United Kingdom |
| TOLUWASE VICTOR ASUBIARO | 740 Bracewood Dr SW, Calgary AB T2W 3N3, Canada |
Corporations with the same officer (Isola Ajiferuke)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| CENMEDRA - Centre for Media and Development Research in Africa | 181 Blackacres Blvd; Unit 301, London, ON N6G 2H1 | 2026-03-22 |
Corporations with the same officer (David Mills)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Colepro Productions Inc. | 16 Devon Avenue, Westmount, QC H3Y 1A2 | 1976-12-21 |
| Special Olympics Canada Foundation | 21 St.Clair Avenue East, Suite 600, Toronto, ON M4T 1L9 | 1998-02-03 |
| Global Baggage Identification Inc. · Identification Baggage Global Inc. | 4389 Chemin Oka, St-Joseph Du Lac, QC J0N 1M0 | 2000-09-25 |
| CarbonSense Technologies | 4695 Kilmarnock Drive, Courtenay, BC V9N 9S7 | 2021-04-15 |
| HSIF Technologies Corporation | 381 Front Street West, Toronto, ON M5V 3R8 | 2008-04-25 |
Location Information
| Street Address |
68-740 Bracewood Dr SW |
| City | Calgary |
| Province | AB |
| Postal Code | T2W 3N3 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Light Mark Studios Ltd. | 63 740 Bracewood Drive Southwest, Calgary, AB T2W 3N3 | 2023-10-05 |
| Gypsy Glen Antiques & Collectibles Ltd. | 740 Bracewood Dr SW, #67, Calgary, AB T2W 3N3 | 2025-01-28 |
| SilkenDrapes inc. | 76 - 740 Bracewood Dr SW, Calgary, AB T2W 3N3 | 2025-01-16 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Sundragon Renewable Energy Corp. | 1428 109 Ave. SW, Calgary, AB T2W 0C7 | 2016-04-08 |
| Reid's Caulking Ltd. | 11143 Sacramento Drive SW, Calgary, AB T2W 0J5 | 2016-12-21 |
| Crumb Collective Growth Partners Inc. | 711 - 101 Ave SW, Calgary, AB T2W 0A2 | 2024-05-30 |
| CTL Technology Consulting Inc. | 10820 Sacramento Dr SW, Calgary, AB T2W 0J2 | 2022-01-10 |
| Kaizenton Inc. | 10820 Sacramento Dr SW, Calgary, AB T2W 0J2 | 2025-11-25 |
| Cedarfield Realty Corporation | 10820 Sacramento Dr SW, Calgary, AB T2W 0J2 | 2023-01-09 |
| 13665950 Canada Inc. | 11137 Sacramento Dr SW, Calgary, AB T2W 0J5 | 2022-01-10 |
| 6778551 Canada Inc. | 185 Springwood Dr SW, Calgary, AB T2W 0L2 | 2007-05-25 |
| Good Trade Development LTD. | 1720 107 Avenue SW, Calgary, AB T2W 0C2 | 2016-03-11 |
| Restore Mission International | 10820 Sacramento Dr SW, Calgary, AB T2W 0J2 | 2021-05-14 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.