Marea Group Inc. is a federal corporation in Vancouver, British Columbia incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 15, 2026 with corporation #17862890. The current entity status is . The registered office location is at 2968 W 2nd Ave, Vancouver, BC V6K 1K4. The directors of the corporation include Brendan Sully-Daniels.
Corporation Information
| ID | 17862890 |
| Business Number | 787723378 |
| Current Name | Marea Group Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-15 |
| Address | 2968 W 2nd Ave Vancouver BC V6K 1K4 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BRENDAN SULLY-DANIELS | 2968 W 2nd Ave, Vancouver BC V6K 1K4, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BRENDAN SULLY-DANIELS | 2968 W 2nd Ave, Vancouver BC V6K 1K4, Canada |
Location Information
| Street Address |
2968 W 2nd Ave |
| City | Vancouver |
| Province | BC |
| Postal Code | V6K 1K4 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 14028996 Canada Inc. | 2966 West 2nd Avenue, Vancouver, BC V6K 1K4 | 2022-05-10 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| FlexTime Professionals Inc. | 2912 West Broadway, #234, Vancouver, BC V6K 0E9 | 2020-01-17 |
| Aeryon Ashlie Wellness Inc. | 2228 W Broadway, Suite 305, Vancouver, BC V6K 0B1 | 2018-10-31 |
| 13304884 Canada Inc. | 505-2228 West Broadway, Vancouver, BC V6K 0B1 | 2021-08-30 |
| Chatswood Computer Consultants Ltd. | 406 -2228 West Broadway, Vancouver, BC V6K 0B1 | 2006-03-08 |
| Sage Mica Investments Inc. | 704-2228 West Broadway, Vancouver, BC V6K 0B1 | 2018-04-10 |
| 15263069 Canada Inc. | 305-2228 West Broadway, Vancouver, BC V6K 0B1 | 2023-08-08 |
| Sticks Out Golf Inc. | 502-2525 Carnarvon St., Vancouver, BC V6K 0C6 | 2022-09-26 |
| Solestia Inc. | 213-2912 W Broadway, Vancouver, BC V6K 0E9 | 2024-08-30 |
| A+ Holdings Inc. | 505-2228 West Broadway, Vancouver, BC V6K 0B1 | 2021-07-27 |
| PARHAM INTERNATIONAL TRADE Inc. | 408-2228 West Broadway, Vancouver, BC V6K 0B1 | 2014-04-09 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Marea Foundation | 2897 Inlake Court, Mississauga, ON L5N 2A4 | 2018-06-08 |
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.