Sciences Unifiées inc. (also known as Unified Sciences Inc.) is a federal corporation in Montréal, Quebec incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 14, 2026 with corporation #17858515. The current entity status is . The registered office location is at 218-1150 Avenue Thérèse-Lavoie-Roux, Montréal, QC H2V 0C5. The directors of the corporation include Gaurav Sahu and Laurent Charlin.
Corporation Information
| ID | 17858515 |
| Business Number | 788132975 |
| Current Name | Sciences Unifiées inc. |
| Other Name | Unified Sciences Inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-14 |
| Address | 218-1150 Avenue Thérèse-Lavoie-Roux Montréal QC H2V 0C5 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Gaurav Sahu | 218-1150 Avenue Thérèse-Lavoie-Roux, Montréal QC H2V 0C5, Canada |
| Laurent Charlin | 6650 Rue Saint-Urbain, Montréal QC H2S 3H1, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Gaurav Sahu | 218-1150 Avenue Thérèse-Lavoie-Roux, Montréal QC H2V 0C5, Canada |
| Laurent Charlin | 6650 Rue Saint-Urbain, Montréal QC H2S 3H1, Canada |
Location Information
| Street Address |
218-1150 Avenue Thérèse-Lavoie-Roux |
| City | Montréal |
| Province | QC |
| Postal Code | H2V 0C5 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| MosalaPro Inc. | 1150 Avenue Thérèse-Lavoie-Roux, Unit 113, Montréal, QC H2V 0C5 | 2023-05-11 |
| Design Mathis Guertin Inc. | 003-1150 Ave.Thérèse-Lavoie-Roux, Montréal, QC H2V 0C5 | 2024-04-05 |
| 14255160 Canada Inc. | 102-1150 Ave. Thérèse-Lavoie-Roux, Montreal, QC H2V 0C5 | 2022-08-02 |
| 16445004 Canada Inc. | 1150 Thérèse-Lavoie-Roux Avenue, Apt. 236, Montréal, QC H2V 0C5 | 2025-01-09 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Farran Productions Inc. | 420-1250 Avenue Thérèse-Lavoie-Roux, Montréal, QC H2V 0B2 | 2025-12-02 |
| MB Conseil & Management inc. | 214-1200 Ave.Thérèse-Lavoie-Roux, Montréal, QC H2V 0B2 | 2024-02-29 |
| Xceeed Corporation | 1250 Avenue Thérèse-Lavoie-Roux, # 304, Montréal, QC H2V 0B2 | 2022-07-13 |
| 9318453 Canada Inc. | 5064, rue Hutchison, Montréal, QC H2V 0A6 | 2015-06-03 |
| F.GAS TECHNOLOGIES Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance appt 311, Montreal, QC H2V 0A2 | 2018-05-21 |
| Terre d’Érable Export inc. · Maple Land Export inc. | 701-130 Chemin Bates, Mont-Royal, QC H2V 0A7 | 2021-08-02 |
| 7087829 Canada Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance, Apt. 403, Montreal, QC H2V 0A2 | 2008-12-03 |
| 13948544 Canada Inc. | 403-5220 Rue Jeanne-Mance, Montréal, QC H2V 0A2 | 2022-04-12 |
| Aïssa St-Jean Productions Inc. | 420-1250, Avenue Thérèse-Lavoie-Roux, Montréal, QC H2V 0B2 | 2025-11-12 |
| 17364555 Canada Inc. | 11 Cote du Vésinet Unité 409 et 504, Outremont, QC H2V 0B6 | 2025-10-01 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.