Hammerjam Inc. (also known as Marteautartinade inc.) is a federal corporation in Montréal, Quebec incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on April 13, 2026 with corporation #17854846. The current entity status is . The registered office location is at 1465 Av. Bernard, #8, Montréal, QC H2V 1W5. The directors of the corporation include Dylan Phillips, Conner Molander and Devon Portielje.
Corporation Information
| ID | 17854846 |
| Business Number | 723167433 |
| Current Name | Hammerjam Inc. |
| Other Name | Marteautartinade inc. |
| Incorporation Date | 2026-04-13 |
| Address | 1465 Av. Bernard #8 Montréal QC H2V 1W5 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Dylan Phillips | 3447 Rue Messier, Montréal QC H2K 3R6, Canada |
| Conner Molander | Rue Tom Caribou, Sainte-Adèle QC J8B 3H1, Canada |
| Devon Portielje | 8773 Av. De Chateaubriand, Montr�al QC H2M 1X4, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Dylan Phillips | 3447 Rue Messier, Montréal QC H2K 3R6, Canada |
| Conner Molander | Rue Tom Caribou, Sainte-Adèle QC J8B 3H1, Canada |
| Devon Portielje | 8773 Av. De Chateaubriand, Montr�al QC H2M 1X4, Canada |
Corporations with the same officer (Devon Portielje)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| The Pepper Gang Inc. | 6093 Rue Waverly, Montréal, QC H2T 2Y4 | 2012-10-24 |
Corporations with the same officer (Dylan Phillips)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| The Pepper Gang Inc. | 6093 Rue Waverly, Montréal, QC H2T 2Y4 | 2012-10-24 |
Corporations with the same officer (Conner Molander)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| The Pepper Gang Inc. | 6093 Rue Waverly, Montréal, QC H2T 2Y4 | 2012-10-24 |
Location Information
| Street Address |
1465 Av. Bernard #8 |
| City | Montréal |
| Province | QC |
| Postal Code | H2V 1W5 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 7924399 Canada Inc. | 1500, rue McGill College, local D012A, Montréal, QC H2V 1W5 | 2011-08-29 |
| 16183034 Canada Inc. | 1485 Bernard, #15, Outremont, QC H2V 1W5 | 2024-07-04 |
| Neovest inc. | 1465 Bernard, app 7, Montréal, QC H2V 1W5 | 2012-12-03 |
| Webmogo Technologies Inc. · Technologies Webmogo Inc. | 15-1485 Avenue Bernard, Montréal, QC H2V 1W5 | 2015-11-17 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 14962966 Canada Inc. | 706-439 Thérèse Lavoie Roux, Outremont, QC H2V 0B1 | 2023-04-24 |
| Les Ordinateurs EOS Inc. · EOS Computers Inc. | 5220 Jeanne-Mance, Unit 309, Montreal, QC H2V 0A2 | 2025-08-11 |
| Placements Shol Inc. | 11, côte du Vésinet, App. 506, Outremont, QC H2V 0B6 | 2016-02-04 |
| CafÉ Tredici Inc. | 275 Avenue Fairmount Ouest, Montréal, QC H2V 0A1 | 2007-05-25 |
| 17670095 Canada Inc. | 200-5220 Rue Jeanne-Mance, Montréal, QC H2V 0A2 | 2026-02-03 |
| 7087829 Canada Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance, Apt. 403, Montreal, QC H2V 0A2 | 2008-12-03 |
| Xceeed Corporation | 1250 Avenue Thérèse-Lavoie-Roux, # 304, Montréal, QC H2V 0B2 | 2022-07-13 |
| Le Centre Justitia pour la protection legale des droits humains en Algerie | 5220 Jeanne Mance Street #311, Montréal, QC H2V 0A2 | 2021-12-01 |
| Terre d’Érable Export inc. · Maple Land Export inc. | 701-130 Chemin Bates, Mont-Royal, QC H2V 0A7 | 2021-08-02 |
| David & Elka Inc. | 168-439 Ave Therese Lavoie-Roux, Outremont, QC H2V 0B1 | 2022-10-13 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.