Closeva Homes Inc. is a federal corporation in Vancouver, British Columbia incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on March 17, 2026 with corporation #17780168. The current entity status is . The registered office location is at 1717 W 13th Ave, Unit 308, Vancouver, BC V6J 2H2. The directors of the corporation include Kerry Gonul Cokelekoglu and Garrick Bassey.
Corporation Information
| ID | 17780168 |
| Business Number | 730332236 |
| Current Name | Closeva Homes Inc. |
| Incorporation Date | 2026-03-17 |
| Address | 1717 W 13th Ave Unit 308 Vancouver BC V6J 2H2 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KERRY GONUL COKELEKOGLU | 1717 W 13th Ave, Unit 308, Vancouver BC V6J 2H2, Canada |
| GARRICK BASSEY | 1717 W 13th Ave, Unit 308, Vancouver BC V6J 2H2, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KERRY GONUL COKELEKOGLU | 1717 W 13th Ave, Unit 308, Vancouver BC V6J 2H2, Canada |
| GARRICK BASSEY | 1717 W 13th Ave, Unit 308, Vancouver BC V6J 2H2, Canada |
Location Information
| Street Address |
1717 W 13th Ave Unit 308 |
| City | Vancouver |
| Province | BC |
| Postal Code | V6J 2H2 |
| Country | CA |
Corporations in the same location
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 16898963 Canada Inc. | 1717 W 13th Ave, Unit 107, Vancouver, BC V6J 2H2 | 2025-04-09 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Light Codes Studio Inc. | 1777 W 13th Ave, Unit 206, Vancouver, BC V6J 2H2 | 2025-09-03 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Decapod Inc. | 2008 Pine St, Suite 423, Vancouver, BC V6J 0B8 | 2024-04-19 |
| 7892276 Canada Inc. | 1808 W 1st Ave, #507, Vancouver, BC V6J 0B3 | 2011-06-14 |
| 12543711 Canada Inc. | 110-1777 W 7th Ave, Vancouver, BC V6J 0E5 | 2020-12-03 |
| Simpler Times Holdings Corp. | 206-1808 West 3rd Avenue, Vancouver, BC V6J 0C4 | 2024-08-28 |
| Gilden Metals Corp. | Unit 510 - 2528 Maple St, Vancouver, BC V6J 0B5 | 2011-08-16 |
| 11245171 Canada Inc. | 1688 4th Ave West, Vancouver, BC V6J 0B7 | |
| 8185735 Canada Corp. | 862-2080 W Broadway, Vancouver, BC V6J 0C7 | 2012-05-04 |
| Ajax Ventures Inc. | 1808 West 1st Avenue, 305, Vancouver, BC V6J 0B3 | 2023-05-02 |
| Fjord RPO Canada Inc. | 862-2080 W Broadway, Vancouver, BC V6J 0C7 | 2021-04-07 |
| 15237785 Canada Inc. | 2507 Maple Street, Apt 305, Vancouver, BC V6J 0E1 | 2023-07-28 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| GZ Homes Inc. | 67 Thorah Concession Rd 1, Beaverton, ON L0K 1A0 | 2018-08-21 |
| Maf Homes Inc. | 275 Yorkland Road, Unit 502, Toronto, ON M2J 0B4 | 2016-03-01 |
| One Sky Homes, Inc. | 1124 Kent Ave, Oakville, ON L6H 1Z8 | 2018-08-28 |
| We Ace Homes Inc. | 308-1070 Sheppard Ave West, North York, ON M3J 0G8 | 2018-08-22 |
| BA Homes Inc. | 3269 Baby Street, Windsor, ON N9C 1K9 | 2022-01-28 |
| IBM Homes Inc. | 376 River Landing Ave, Nepean, ON K2J 6K6 | 2021-11-24 |
| homes with bix Inc. | 13 Kalmia Road, Brampton, ON L6X 3A8 | 2020-10-01 |
| Ever After Homes Inc. | 4145 North Service Road, Burlington, ON L7L 6A3 | 2021-02-17 |
| 4-Ever More Homes Ltd. | 511 Blackburn Crescent, Saskatoon, SK S7V 1E8 | 2018-12-04 |
| 2H Homes INC. | 683 Sunburst St, Ottawa, ON K1T 0L2 | 2024-04-01 |
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.