City Smiles Community Initiative is a federal corporation in Vancouver, British Columbia incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on March 16, 2026 with corporation #17777272. The current entity status is . The registered office location is at 2405 E Hastings St, Vancouver, BC V5K 1Y8. The directors of the corporation include Jaewoo Shim, Joong Yong Kim, Natashia Xin Rui Lee and Jarrod Regan.
Corporation Information
| ID | 17777272 |
| Business Number | 730583838 |
| Current Name | City Smiles Community Initiative |
| Incorporation Date | 2026-03-16 |
| Address | 2405 E Hastings St Vancouver BC V5K 1Y8 |
| Director Limits | 3-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jaewoo Shim | 1030 W Georgia St, Vancouver BC V6E 2Y3, Canada |
| JOONG YONG KIM | 515 E 2nd St, North Vancouver BC V7L 1E1, Canada |
| Natashia Xin Rui Lee | 2748 Oxford St., Vancouver BC V5K 1N4, Canada |
| Jarrod Regan | 2625 E 41st Ave, Vancouver BC V5R 2W6, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jaewoo Shim | 1030 W Georgia St, Vancouver BC V6E 2Y3, Canada |
| JOONG YONG KIM | 515 E 2nd St, North Vancouver BC V7L 1E1, Canada |
| Natashia Xin Rui Lee | 2748 Oxford St., Vancouver BC V5K 1N4, Canada |
| Jarrod Regan | 2625 E 41st Ave, Vancouver BC V5R 2W6, Canada |
Location Information
| Street Address |
2405 E Hastings St |
| City | Vancouver |
| Province | BC |
| Postal Code | V5K 1Y8 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Fredly Barbering Inc. | 2417 E Hastings St, Vancouver, BC V5K 1Y8 | 2025-05-05 |
| Critica Capital Corporation | 2443 Hastings ST E, Unit 2, Vancouver, BC V5K 1Y8 | 2019-03-03 |
| Voyager Three Media Inc. · Voyager Trois Médias Inc. | 2417 E Hastings St, Vancouver, BC V5K 1Y8 | 2015-06-01 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Orderlyst Inc. | 2865 Trinity st, Vancouver, BC V5K 1E8 | 2022-02-23 |
| Carmilla Sumantry Creative Inc. | 408-2636 East Hastings Street, Vancouver, BC V5K 0A4 | 2023-02-15 |
| Sandeep Ventures inc. | 444 Kootenay St, 1101, Vancouver, BC V5K 0H7 | 2025-02-21 |
| 14802756 Canada Inc. | 2995 Wall Street, Vancouver, BC V5K 0A6 | 2023-02-27 |
| Kin Therapy & Fitness Ltd. | 207-388 Kaslo St, Vancouver, BC V5K 0G6 | 2019-09-27 |
| 16321933 Canada Inc. | 444 Kootenay St, Unit 406, Vancouver, BC V5K 0H7 | 2024-08-27 |
| NiCOVA Elite Painting Inc. | 512-388 Skeena St, Vancouver, BC V5K 0E5 | 2024-03-07 |
| Old Stack Woodworks Inc. | 2456 Yale St, Vancouver, BC V5K 1B8 | 2024-04-03 |
| User Friendly Ordnance Inc. | 518-388 Kaslo Street, Vancouver, BC V5K 0G6 | 2025-12-29 |
| MethodMinds Ltd. | 388 Kaslo St, unit 205 Buzz#2077, Vancouver, BC V5K 0G6 | 2024-04-23 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Community Waters Initiative | 105 Royal Palm Dr, Vaughan, ON L4J 8K1 | 2025-09-02 |
| Community Catalyst Initiative | 121 Hwy 8, Hamilton, ON L8G 0A3 | 2026-03-02 |
| Top of the City Sports Equity Initiative | 19 Delano Pl, Toronto, ON M1N 1M3 | 2024-08-17 |
| Initiative Communautaire Jaspe & Sardoine · Jasper & Sardony Community Initiative | 1326 Howard Ave, Windsor, ON N8X 3T1 | 2024-12-10 |
| Family Enrichment Community Initiative | 20 G Windom road Kitchener, Kitchener, ON N2A 2P4 | 2021-07-03 |
| Gordonridge Community Development Initiative | 710-10 Gordonridge Place, Toronto, ON M1K 4H5 | 2021-08-24 |
| Community Equal Access Initiative | 653 Village Pkwy, Unit 47, Markham, ON L3R 2R2 | 2024-01-18 |
| Syria Smiles Initiative | 1191 Whiterock St, Ottawa, ON K1J 1B2 | 2025-01-06 |
| Fondation Initiative D'Experience Communautaire · Community Experience Initiative Foundation | 759 Champagneur, Outremont, QC H2V 3P9 | 2001-03-14 |
| Mealsbyoma Community Initiative | 33 Hollywood Ct, Cambridge, ON N1R 0C7 | 2024-12-20 |
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.