Saran Global Strategy Consulting Inc. is a federal corporation in Vancouver, British Columbia incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on March 12, 2026 with corporation #17767731. The current entity status is . The registered office location is at 2956 Trinity St, Vancouver, BC V5K 1G2. The directors of the corporation include Arshpreet Kaur Ranjit Singh.
Corporation Information
| ID | 17767731 |
| Business Number | 796705978 |
| Current Name | Saran Global Strategy Consulting Inc. |
| Incorporation Date | 2026-03-12 |
| Address | 2956 Trinity St Vancouver BC V5K 1G2 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Arshpreet Kaur Ranjit Singh | 2956 Trinity St, Vancouver BC V5K 1G2, Canada |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Arshpreet Kaur Ranjit Singh | 2956 Trinity St, Vancouver BC V5K 1G2, Canada |
Location Information
| Street Address |
2956 Trinity St |
| City | Vancouver |
| Province | BC |
| Postal Code | V5K 1G2 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Old Stack Woodworks Inc. | 2456 Yale St, Vancouver, BC V5K 1B8 | 2024-04-03 |
| HousX Inc. | 388 Kaslo Street, Vancouver, BC V5K 0G6 | 2020-10-04 |
| Sentinel Glass Ltd. | 3333 Bridgeway St, Unit 120, Vancouver, BC V5K 0C7 | 2021-10-05 |
| Orderlyst Inc. | 2865 Trinity st, Vancouver, BC V5K 1E8 | 2022-02-23 |
| Carmilla Sumantry Creative Inc. | 408-2636 East Hastings Street, Vancouver, BC V5K 0A4 | 2023-02-15 |
| Polleo Inc. | 2905 Wall Street, Vancouver, BC V5K 0A6 | 2006-07-09 |
| 11276751 Canada Incorporated | 2820 Wall St., Vancouver, BC V5K 1B2 | 2019-02-28 |
| Kin Therapy & Fitness Ltd. | 207-388 Kaslo St, Vancouver, BC V5K 0G6 | 2019-09-27 |
| Mill & Commons Ltd. | 388 Skeena Street, 419, Vancouver, BC V5K 0E5 | 2020-08-29 |
| NiCOVA Elite Painting Inc. | 512-388 Skeena St, Vancouver, BC V5K 0E5 | 2024-03-07 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Global Strategy Capital Markets Inc. | 79 Wellington St West, Suite 3000, Toronto, ON M5K 1N2 | 1999-08-10 |
| Saran Office Systems Canada Limited · Bureau Des Sytemes Saran Du Canada Limitee | 75 Thorncliffe Park Drive, Suite 1210, Toronto, ON M4H1L4 | 1973-12-11 |
| Milieu Strategy and Consulting Inc. | 1101 Bay Street, Suite 902, Toronto, ON M5S 2W8 | 2015-03-12 |
| Global Investment Strategy Institute Corp. | 1801, McGill College Avenue, Suite 950, Montreal, QC H3A 2N4 | 2016-01-16 |
| Global Research and Strategy Group Vancouver Ltd. | 750 - 55 Metcalfe Street, Ottawa, ON K1P 6L5 | 2013-11-01 |
| Saran Global Incorporated | 60 Harpreet Circle, Etobicoke, ON M9W 0E2 | 2021-01-22 |
| Samarpreet Saran Transport Ltd. | 7591 Lockington Cres, Mississauga, ON L4T 2V6 | 2007-06-24 |
| Bongrand Strategy Consulting INC. | 3 Pharand Apt 14, Gatineau, QC J9A 1K6 | 2005-06-29 |
| Saran Properties Ltd. | 647 Welham Road, Unit 10, Barrie, ON L4N 0B7 | 2018-11-05 |
| RK CONSULTING & STRATEGY Inc. | 351 Allan Street, Oakville, ON L6J 3P4 | 2014-11-05 |
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.