Canada6aSide Ltd. is a federal corporation in Ottawa, Ontario incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on March 5, 2024 with corporation #15837014. The current entity status is . The registered office location is at M093 - 851 Industrial Avenue, Ottawa, ON K1G 4L3. The directors of the corporation include Nebojsa Milosevic, Dmitri Akimov and Alex Foley.
Corporation Information
| ID | 15837014 |
| Business Number | 753078955 |
| Current Name | Canada6aSide Ltd. |
| Incorporation Date | 2024-03-05 |
| Address | M093 - 851 Industrial Avenue Ottawa ON K1G 4L3 |
| Director Limits | 1-10 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Nebojsa Milosevic | 157 Aubrais Crescent, Ottawa ON K1W 0N2, Canada |
| Dmitri Akimov | 71 Rue Des Camelias, Gatineau QC J9J 2G1, Canada |
| Alex Foley | 114 Sawmill Private, Ottawa ON K1V 2E1, Canada |
Corporation Changes History
| Type | Effective Date | Expiry Date | Details |
|---|---|---|---|
| Act | 2024-03-05 | current | Canada Business Corporations Act (CBCA) / Loi canadienne sur les sociétés par actions (LCSA) |
| Status | 2024-03-05 | current | Active / Actif |
| Name | 2024-03-05 | current | Canada6aSide Ltd. |
| Address | 2024-03-05 | current | M093 - 851 Industrial Avenue, Ottawa, ON K1G 4L3 |
| Activity | 2024-03-05 | current | Incorporation / Constitution en société - . |
Annual Return Filings
| Year | Meeting Date | Type of Corporation |
|---|---|---|
| 2025 | 2025-05-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders / Société n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Nebojsa Milosevic | 157 Aubrais Crescent, Ottawa ON K1W 0N2, Canada |
| Dmitri Akimov | 71 Rue Des Camelias, Gatineau QC J9J 2G1, Canada |
| Alex Foley | 114 Sawmill Private, Ottawa ON K1V 2E1, Canada |
Location Information
| Street Address |
M093 - 851 Industrial Avenue |
| City | Ottawa |
| Province | ON |
| Postal Code | K1G 4L3 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Industrial Gas Users Association Inc. · L'Association Des Consommateurs Industriels De Gaz | 851 Industrial Avenue, Ottawa, ON K1G 4L3 | 1999-02-26 |
| Waterbridge Media Inc. | M012-851 Industrial Avenue, Ottawa, ON K1G 4L3 | 2014-02-28 |
| Print Parrot Inc. · Perroquet Imprimeur Inc. | 851 Industrial Ave., 105, Ottawa, ON K1G 4L3 | 2023-01-01 |
| 15809380 Canada Inc. | 151-851 Industrial Avenue, Ottawa, ON K1G 4L3 | 2024-02-28 |
| 11253522 Canada Inc. | 48-851 Industrial Ave, Ottawa, ON K1G 4L3 | 2019-02-15 |
| Nano Solutions Consulting Inc. | M025-851 Industrial Avenue, Ottawa, ON K1G 4L3 | 2023-06-01 |
| URBAHN Marine Incorporated | 851 Industrial Avenue, Box 120, O/A Canada Propeller, Ottawa, ON K1G 4L3 | 2018-07-01 |
| Oban Survey Inc. | M089 851 Industrial Ave, Ottawa, ON K1G 4L3 | 2025-06-02 |
| Entreprises FinTech Rideau Inc. · Rideau FinTech Ventures Inc. | 851 Industrial Ave, Unit M121, Ottawa, ON K1G 4L3 | 2024-07-05 |
| Face-Off Games Inc. | 851 Industrial Ave, Unit 91, Ottawa, ON K1G 4L3 | 2025-09-02 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| RAM Cellular Solutions Inc. | 2005 Avenue O, Ottawa, ON K1G 0B1 | 2011-03-31 |
| Hob's Automotive Car Repairs Inc. | 1333 L Avenue, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2007-03-07 |
| Fram Animation Company Inc. | 1312 Avenue O, Ottawa, ON K1G 0A9 | 2008-08-27 |
| Azzi Law Professional Corporation | 368 Tremblay Rd., Ottawa, ON K1G 0B5 | 2014-05-02 |
| 6238629 Canada Inc. | 1333 Ave L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2004-05-23 |
| JPM Home Consulting Corp. | 322 Tremblay Road, Ottawa, ON K1G 0A5 | 2021-05-13 |
| 6064710 Canada Inc. | 1333 Ave L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2003-02-12 |
| 9179372 Canada Inc. | 2019 Avenue O, Ottawa, ON K1G 0B1 | 2015-02-05 |
| African Scholars Initiative | 2055 Avenue O, Ottawa, ON K1G 0B1 | 2020-07-07 |
| 6454569 Canada Inc. | 1321 Avenue L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2005-09-27 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.