CAMP D'ETE S.Y.O. INC. (also known as S.Y.O. SUMMER CAMP INC.) is a federal corporation in Montreal, Quebec incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. The entity was incorporated on June 10, 1983 with corporation #1512412, and dissolved on September 6, 1999. The current entity status is . The registered office location is at 4251 St. Urbain Street, Montreal, QC H2W1V6. The directors of the corporation include Walter Wekarchuk, Earl De La Perralle, Sid Stevens, Joe Chiniborch and Tom Sleeper.
Corporation Information
| ID | 1512412 |
| Business Number | 879568574 |
| Current Name | CAMP D'ETE S.Y.O. INC. |
| Other Name | S.Y.O. SUMMER CAMP INC. |
| Incorporation Date | 1983-06-10 |
| Dissolution Date | 1999-09-06 |
| Address | 4251 St. Urbain Street Montreal QC H2W1V6 |
| Director Limits | 3-3 |
Corporation Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WALTER WEKARCHUK | 1820 HENRI POITRAS, CHOMEDEY, LAVAL QC H7S 2A8, Canada |
| EARL DE LA PERRALLE | 245 ROSE ALMA, ROSEMERE QC J7A 3B9, Canada |
| SID STEVENS | 5458 VICTORIA AVENUE, MONTREAL QC H3W 2P6, Canada |
| JOE CHINIBORCH | 62 HERITAGE WAY, KIRKLAND QC H9J 2N2, Canada |
| TOM SLEEPER | 1801 MCGILL, SUITE 700, MONTREAL QC H3A 2N4, Canada |
Corporation Changes History
| Type | Effective Date | Expiry Date | Details |
|---|---|---|---|
| Activity | 1999-09-06 | current | Dissolution - Section: Part II of CCA / Partie II de la LCC. |
| Status | 1983-06-10 | 1999-09-06 | Active / Actif |
Officer Information
Officers
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WALTER WEKARCHUK | 1820 HENRI POITRAS, CHOMEDEY, LAVAL QC H7S 2A8, Canada |
| EARL DE LA PERRALLE | 245 ROSE ALMA, ROSEMERE QC J7A 3B9, Canada |
| SID STEVENS | 5458 VICTORIA AVENUE, MONTREAL QC H3W 2P6, Canada |
| JOE CHINIBORCH | 62 HERITAGE WAY, KIRKLAND QC H9J 2N2, Canada |
| TOM SLEEPER | 1801 MCGILL, SUITE 700, MONTREAL QC H3A 2N4, Canada |
Corporations with the same officer (WALTER WEKARCHUK)
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Zaleco Administration Ltd. | 140 Wellington Street, Suite 608, Ottawa, QC | 1977-07-11 |
| 86052 Canada Ltd. | 1007 Chemin Lac L'Achigan, St-Hyppolyte, QC | 1978-02-24 |
| Trine Marketing & Distribution Ltd. | 110 De La Barre Street, Suite 2024, Longueuil, QC | 1978-03-14 |
| Terry's Sportswear Ltd. | 5425 Casgrain, Suite 705, Montreal, QC H2T1X6 | 1976-01-23 |
| 94919 Canada Ltd. | 1010 Sherbrooke Street West, Suite 1007, Montreal, QC H3A2R7 | 1979-11-28 |
| Amdo Packaging Ltd. · Les Emballages Amdo Ltee | 1820 Henri Poitras, Chomedey, Laval, QC | 1975-04-14 |
Location Information
| Street Address |
4251 ST. URBAIN STREET |
| City | MONTREAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H2W1V6 |
| Country | CA |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| Bar Zone Video Inc. | 4331 St-Urbain, Montreal, QC H2W1V6 | 1983-11-15 |
Corporations in the same postal code
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| 12253631 Canada Inc. | 64 Rue Marie-Anne, Montréal, QC H2W 1A2 | 2020-08-08 |
| Centre Zen de la Main · Main Zen Centre | 30 Vallieres, Montreal, QC H2W 1C2 | 1995-05-09 |
| 4021461 Canada Inc. | 51 Marie-Anne West, #4, MontrÉAl, QC H2W 1B7 | 2002-03-13 |
| Bombay Tandoor Inc. | 50, Rue Rachel Est, MontrÉAl, QC H2W 1C6 | 2004-03-11 |
| Cdmix Entertainment Limited · Divertissement Cdmix LimitÉE | 10 Rachel St., Suite 12, Montreal, QC H2W 1C5 | 2003-06-06 |
| Garage Casablanca Inc. | 101 Rue Marie-Anne Ouest, Montreal, QC H2W 1C1 | 1982-04-21 |
| Nathaniel/Anik Communications Inc. · Communications Nathaniel/Anik Inc. | 200 - 15 Marie-Anne Ouest, Montreal, QC H2W 1B6 | 2010-10-13 |
| 3421490 Canada Inc. | 51 Marie Anne West, Suite 4, Montreal, QC H2W 1B7 | 1997-10-09 |
| 12356635 Canada Inc. | 3861 Boulevard Saint-Laurent, #42017, Montréal, QC H2W 1A0 | 2020-09-21 |
| Nutrimania & Montreal Smoothies Inc. | 16 Rachel E., Montreal, QC H2W 1C5 | 2014-05-15 |
| Find all corporations in the same postal code | ||
Similar Entities
Corporations with similar names
| Corporation Name | Address | Incorporation Date |
|---|---|---|
| The Canadian Friends of Morry's Camp · Les Amis Canadiens Du Camp Morry | 1501 Mcgill College Ave, Suite 2600, Montreal, QC H3A3N9 | 1996-12-05 |
| Camp de Batteries Ultime (UDC) inc. · Ultimate Drum Camp (UDC) inc. | 1402, chemin des Pères, Magog, QC J1X 5R9 | 2013-06-27 |
| Corporation Des Agents Manufacturiers Professionnels (Camp) | 3625 Avenue Du Parc, Bureau 226, Montreal, QC H2X3P8 | 1995-06-16 |
| Fondation Camp Spatial Canada · Canada Space Camp Foundation | 2150 Autoroute Des Laurentides, Laval, QC H7T 2T8 | 1995-05-15 |
| Sirop D'Erable Camp Inc. · Camp Maple Sirup Inc. | 2100 St-Laurent, C.P. 310, Plessisville, QC G6L 2Y8 | 1982-08-13 |
| Base Camp Treatment Center · Centre de Traitement Camp de Base | 489 beaconsfield blvd, beaconsfield, QC H9W 4C3 | 2021-03-08 |
| Camp Boxer Sportswear Inc. · Les Vetements De Sports Camp Boxer Inc. | 1625 Chabanel Street West, Suite 605, Montreal, QC H4N2S7 | 1994-11-01 |
| Camp To Belong Canada · Camp Pour Nous Retrouver Canada | 5 Billings Avenue, Toronto, ON M4L 2S1 | 2005-05-25 |
| Fondation Camp En Labos · Camp In Labs Foundation | 1910 Lucerne Road, Mont-Royal, QC H3R 2J5 | 2021-02-19 |
| Sunnyside Day Camp Inc. · Camp De Jour Du Soleil Inc. | 1150 St-Aubin, Suite A, St-Laurent, QC H4R 1T3 | 1978-10-24 |
Dataset Information
This dataset includes over one million business and not-for-profit entities incorporated with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada. Corporations Canada is Canada's federal corporate regulator, responsible for administering laws regarding the incorporation of Canadian businesses, except for financial intermediaries. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.
Dataset Information
| Subject | Economics and Industry |
| Jurisdiction | Federal |
| Data Provider | Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development (ISED) Canada |
| Source | open.canada.ca |
| Attribution | Contains information licensed under the Open Government Licence - Canada. |
Dataset Details
A corporation is a new legal entity created when incorporating. In Canada, a corporation has the same rights as a person. Any business and not-for-profit operating in Canada can incorporate federally. This dataset includes:
- (1) business corporations created under the Canada Business Corporations Act (CBCA),
- (2) not-for-profit corporations created under the Canada Corporations Act, Part II (CCA II),
- (3) not-for-profit corporations created under the Canada Not-for profit Corporations Act (NFP),
- (4) cooperatives created under the Canada Cooperatives Act (COOP),
- (5) board of trades created under the Boards of Trade Act (BOTA), and
- (6) other corporations regulated by Corporations Canada (e.g., special act corporation).
Information about federal corporations is public information, including a corporation's registered office address, and the names and addresses of its directors, as required by corporate laws that govern federal corporations. This applies even after a corporation has been dissolved, amalgamated or discontinued. Corporate information is made public to help people, like investors, financial institutions and other stakeholders, make timely and informed decisions about corporations, and let people know who is responsible for the corporation. Information and documents filed are not removed from the corporate records even when new information or documents are filed, including documents previously filed, filed for previous years or filed by mistake. Corporate laws require the public disclosure of this information.